گردشگری ایران

تالاب حله

تالاب حله

حله78

تالاب حله در موقعیت جغرافیایی E504915  N290852 در استان بوشهر واقع است. محل تلاقي دو رودخانه دالکي و شاپور در منطقه حله تالاب بزرگي به وجود آورده است که يکي از تالاب هاي مشهور سراسر قلمرو جنوبي ايران محسوب مي شود. آب اين تالاب از سرريز جريان رودخانه دالکي و شاپور، بارندگي زمستانه و تا حدودي جزر و مد خليج فارس تامين مي گردد.

حله

اطراف تالاب را نيزاري فرا گرفته و در داخل آن حيات گياهي و جانوري ويژه اي به وجود آمده است. از اين تالاب مي توان به عنوان يک اکوسيستم محلي بهره برداري هاي تفرجي و پژوهشي به عمل آورد. اين تالاب محل زيست هزاران پرنده آبزي مهاجر است که از آن جمله مي توان به درنا، حواصيل، گاچي رو، پرستو، ترني، حمامي، بط، هفت رنگ، دراج و خردل اشاره کرد.

 

حله4

اين تالاب درسال ۱۳۴۲براثر طغيان رودخانه حله بوجود آمد و از آن سال به بعد به عنوان تالاب و منطقه حفاظت شده زير نظر محيط زيست استان بوشهرقرار گرفت تالاب حله به عنوان يكي از گنجينه‌هاي ارزشمند حيات وحش وپرندگان بومي و مهاجر كشور در فاصله ۱۰كيلومتري شمال شرق بوشهر قرار دارد. تنوع گياهي، وجود رودخانه حله و نزديك بودن به سواحل اين تالاب را به زيستگاه و چراگاه بسيار غني براي حيات وحش تبديل كرده‌است. وسعت منطقه حفاظت شده حله به ۴۲هزار و ۶۰۰هكتار مي‌رسد كه يكي از زيباترين مناظر طبيعي سواحل جنوبي كشور است.

حله 2

۲۰هزار هكتار از منطقه حفاظت شده حله تالابي است و رودخانه دائمي حله منبع تامين آب اين تالاب و منطقه است. درحاشيه رودخانه و تالاب حله انواع گياهان آبزي رويش يافته وچراگاه مهمي براي جانواران و پرندگان آبزي و كنار آب چرايجاد كرده‌است. پرنده دراج و جغدانبار دو گونه پرنده بسيار كمياب است كه درحله مي‌توان سراغ آنها را گرفت. انواع پرندگان شكاري ونوعي از عقاب هادرمنطقه حفاظت شده حله وجود دارند كه كمتر در تالاب‌ها و مناطق حفاظت شده كشور به چشم مي‌خورند.

 

حله3

منطقه حفاظت شده حله زیستگاه انواع پرندگان از جمله مرغابی، چنگر، غاز، درنا، چوب پا، اردک و گونه‌های جانوری گراز، گرگ، شغال و روباه است. تالاب حله به عنوان یکی از گنجینه های ارزشمند حیات وحش وپرندگان بومی و مهاجر کشور در فاصله ‪ ۱۰‬کیلومتری شمال شرق بوشهر قرار دارد.

منبع :کویرها و بیابان های ایران


منتشر شده

در

,

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *