حمام وزیری ساری

حمام وزیری ساری

حمام وزیری ساری1

 

حمام وزیری که در شهر ساری مرکز استان مازندران واقع شده یکی از بناهای دوره ی قاجاریه است که به لحاظ معماری و ویژگی های ساخت، جزء بناهای شاخص این استان است.

این حمام که از بناهای  دوره قاجاری  در محله آب انبار نو در ضلع شمالی خانه کلبادی قرار دارد.

حمام وزیری ساری

 درگذشته دارای  دو  ورودی از طریق کوچک آب انبار نو  و خیابان ۱۸ دی  فعلی بوده وهم اکنون هر دو مسیر مسدود شده ودسترسی  به آن  تنها از حیاط شمالی خانه کلبادی امکان پذیر است.

این حمام با مساحتی در حدود ۲۰۰ مترمربع دارای همه فضاهای لازم برای یک حمام سنتی شامل ورودی ،  سربینه ،راهروی انتقالی هوا ،گرمخانه  هزینه های آبگرم و سرد  سرویس بهداشتی و تون است.

 ورودی حمام که به صورت مجزا از بدنه اصلی حمام  و در کنار آن واقع  است در  انتهای کوچک باریکه ضلع جنوبی بنا قرار دارد و سربینه فضایی است هشت  ضلعی که  در چهار  ضلع آن  سکوهایی برای  نشستن تعبیه شده است که حوضی هشت ضلعی در میان سر بینه ساخته شده ودارای  ۴ پاشویه  به سمت سکوهاست.

حمام وزیری ساری2

راهرویی پیچ در پیچ سربینه را از سویی به گرمخانه  و از سوی دیگر  به سرویس های  بهداشتی مرتبط می سازد . در طرف دیگراین راهرو سکویی برای نشستن  به چشم می خورد.

گرمخانه نیز همانند سربینه به صورت هشت ضلعی است ودر انتهای  ضلع جنوبی آن خزینه های آب گرم وسرد قرار دارد در قسمت جنوبی  بنا اطاقی مستطیل  شکل که کف  آن ازهمه قسمت های  بنا پایین تر است به عنوان  (تون)  یا گرمابه حمام کاربری  داشته ورودی  آن خارج    ازحمام و در ضلع شرقی است.

حمام وزیری ساری3

این حمام درگذشته  درجوار خانه وزیری قرار داشت و روزگاری نیز قسمتی از اینخانه بوده است واز همین رو  به حمام وزیر معروف است  این بنا که در اثر مرور زمان تخریب شده بود  اداره کل  میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری مازندران در سال ۱۳۷۹  مرمت  و بازسازی آن را آغاز کرده است.

حمام وزیری در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۲۶۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع:

کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز ۱۳۹۲٫

درگاه اینترنتی شهر الکترونیک ساری

www.tabnak.ir

www.citypedia.ir

حمام وزیری ساری

نظرات ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *