گردشگری ایران

درخت چنار خامنه

درخت چنار خامنه1

 

 

 

 

این درختان در شرق خامنه و درمحله چنار واقع شده اند، یکی از این درختان که در مظهر قناتی به همین نام واقع شده است و به سبب وقوع حوادث طبیعی از جمله صاعقه و اصطکاک چندین بار دچار آتش سوزی شده است و نیمی از تنه آن نیز به همین دلیل از بین رفته است ۱۴۰۰ سال عمر دارد .
با مشاهده تنه سیاه و زغالی شکل آن می توان واقعه طبیعی را که سالیان قبل برای این درخت تنومند رخ داده بود را مشاهده کرد. قطر این درخت در جایی که با زمین در تماس است به اندازه چهار مترو پانزده سانتی متر و ارتفاع آن در حدود ۱۰ متر است. هم اینک تنها شاخه این درخت که در سمت راست آن زنده است توسط یک ستون آهنی و چهار تیر چوبی محافظت می شود.
درخت چنار بعدی در فاصله ۳۰ متری از درخت بزرگتر واقع شده است . قطر آن کمی بیش از ۳ متر است و ارتفاعی در حدود ۲۵ متر دارد ، این درخت در کنار مسجد کوچکی که قدمت آن به دوران قاجار می رسد قرار گرفته و به علت ارتفاع بلندش از تمامی نقاط شهر خامنه قابل مشاهده است. این درخت تنومند حدود ۷۰۰ سال عمر دارد.
این درختان را می توان جزئی از فرهنگ خامنه قلمداد کرد زیرا در طی این سالیان چندین داستان وشعر درباره این درختان نقل شده که رابطه نزدیک این درختان کهنسال با فرهنگ خامنه را نشان می دهد . که از آن جمله می توان به شعر استاد عبدالکریم منظوری خامنه اشاره نمود
من چنارام اوجا داغدان اوجایام گونشدن تاج ، الدوزدان باج آلارام
میشوغ داغی اتگینده یئریم وار آلنی آچیق ، شانلی گوزه ل ائلیم وار
گوزه ل خامنه دیاریندا یاشارام سینه گریب ، تاریخدن سؤزآچارام
مین بئش یوز ایل بوردا عؤمور سورمیشم حادثه لر قاباغیندا درومیشام

در زمستان سال ۱۳۸۸ خانم والری نقاش کانادایی از روی عکس های این درختان که توسط پروفسور فریدون بابائی گرفته شده بود نقاشی ای کشیده است در این نقاشی هر دو درخت در کنار قنات و مسجد نشان داده شده اند. ایشان عکس نقاشی را تا ارسال خود اثر به موزه هدایای خامنه فرستاده است .

درخت چنار خامنه

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *