قالب وردپرس درنا توس
به کانال تلگرام سایت جامع گردشگری ایران بپیوندید

دولچه دوزی

دولچه دوزی

دولچه993

دولچه : Doolche / دولچه دوزی از صنایع کهن در استان فارس و جزء آثار ملی ثبت شده است. دولچه یا دَلوچه ظرفی مخروطی شکل که از پوست حیوانات ساخته شده و به وسیله سه پایه بر روی زمین مستقر می‌شود.

دولچه884

دولچه ظرف مخصوص نگهداری آب آشامیدنی مردم، تاقبل از پیدایش یخچال و کلمن و آبسردکن خانگی بود.دولچه از مشک آب ساخته می شود که این مشک می بایست حدود تقریباً یک سال از کارکردنش گذشته باشد، مثلأ کهنه باشد. مشک کهنه توسط دولچه دوز تغییر شکل داده می شود که ابعاد آن توسط دولچه دوز با مهارت خاص، به شکل مخروط ساخته می شود.

دولچه84

دهانه دولچه سرتنگ و باقطر تقریبی ۵ الی ۶ سانتی متر وکف آن حدود تقریبی ۲۵ تا ۴۵ سانتی متر وارتفاع ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر(بستگی به سفارش مشتری) ساخته می شد که این ابعاد بر روی سه پایه چوب خراطی شده که با نقش و نگار مختلف و با سلیقه استاد خراط ساخته شده بود، بسته می شد وبا گره های استادی و زیبا با چرم اضافه محکم مهار میشد.

دولچه9

دولچه باآب شرب که توسط معمولاً سقا و یا خانمهای خانه پر می شد در سایه قرار می گرفت تا خنک شود وآب داخل دولچه در فصل گرما بسیار خنک و گوارا بود.از مراکز تولید دولچه، کازرون و شهر زرقان در فارس است.

دولچه1 دولچه دولچه3

منبع :رسانه مجازی نگاه

درباره ی مرضیه فلاح زاده

ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت را باهم راه بیندازیم.نمیدانیم تا چه حد رضایت بازدید کنندگان عزیز را فراهم کنیم ولی ما عاشقانه این کار را ادامه خواهیم داد.دوستانی هستیم که بسیار دوستانه و عاشقانه از راه دور باهم در تعامل هستیم و این وبسایت را باهم مدیریت میکنیم.هدف ما و کار ما تنها به وب ختم نمی شود و در کنار وب کارهای دیگری در زمینه گردشگری و غیر گردشگری(مثل:گردشگری و برنامه ریزی شهری و…)را انجام می دهیم که تا حالا با کمک خدا موفق بوده ایم و امیدواریم در این وبسایت هم بتوانیم موفق عمل کنیم.

مطلب پیشنهادی

رصد خانه شهرداری فسا

  وقتی از سمت شیراز وارد شهرفسا شوید درسمت راست ورودی شهر تپه ای به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *