گردشگری ایران

وسایل پیشی(صنایع دستی بوشهر)

وسایل پیشی(صنایع دستی بوشهر)

پیشی

به برگ نخل در گویش بوشهری پیش گفته میشود.

در چند دهه پیش ، نخل در زندگی اقتصادی مردم کنگان نقش بسیار مهمی ایفاء می کرد. علاوه بر محصول به دست آمده از این درخت، از چوب و برگ آن نیز وسایل زیادی ساخته می شد که ذیلا به نمونه هایی از آن اشاره می نمایم.

_ بافتن زنبیل: از برگ نخل که کنگانیها به آن پیش می گویند،زنبیل می بافتند، از این وسیله برای نگهداری وسایل استفاده می شد ،زنبیل بسیار سبک  و جابجایی آن آسان بود، زنان گاهی آن را بر روی سر خود گذاشته و حرکت می کردند. اگر زنبیل کثیف می شد قابل شستشو بود. این وسیله در حال حاضر از زندگی مردم حذف شده است.

 

پیشی1

2 _ گلیله : به نوعی زنبیل گفته می شد  که برای جابجایی خاک از آن استفاده می شد، این  وسیله گاهی با بندهای پلاستیکی ساخته می شد که البته وارداتی بود.

 

3_ گفه: این وسیله هم با پیش خشک بافته می شد، گفه سبک و برای نگهداری اشیاء کوچک  بافته می شد، بیشتر برای نگهداری وسایل خیاطی در خانه مورد استفاده زنان قرار می گرفت.

 

4 _ کپو: نوعی زنبیل بسیار کوچکی بود که سه بند به آن وصل می شد ، برای نگهداری ماهی ، کپو مورد استفاده قرار می گرفت ، در گذشته به علت گرما و نبود وسایل خنک کننده برقی،جهت نگهداشتن ماهی برای روز بعد ، پس از زدن نمک به آن را در کپو گذاشته و  در سایه آویزان می کردند.

 

5 _ پرونگ: برای چیدن  خارک و رطب، باغبان وسیله ای که به آن پرونگ می گفتند، به خود و تنه نخل بسته  و از آن بالا می رفتند .قسمتی که در آن  رطب می ریختند و به پایین می فرستادند، از پیش نخل بافته شده بود.

پیشی2

6 _ جارو: برای تمیز کردن اتاق و حیاط خانه ها ، با برگهای خشک شده نخل جاروی بافته می شد.این نوع جارو بسیار زیبا و سبک بود، جاروی پیشی هنوز کم و بیش وجود دارد و معمولا توسط خانمها ساخته می شود.

 

7 _ سفره: در گذشته و حال کنگانیها غذا را دور هم بر سر سفره صرف می نمایند،سالها قبل که از سفره های پلاستیکی کمتر استفاده می شد ، مردم با پهن کردن سفره ای که از پیش نخل بافته شده بود، دور هم غذا می خوردند.این نوع سفره بسیار زیبا و تقریبا شبیه حصیر بود.

 

 این وسایل در حال حاضر نقشی در زندگی مردم نداشته و تنها گاهی  می توان در دکوراسیون بعضی از خانه ها  آنها را مشاهده نمود.

منبع :بیتوته


منتشر شده

در

,

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *