کاروانسرای دهدشت

کاروانسرای دهدشت

کاروانسرای دهدشت

 

دهدشت1

 

کاروانسرای بافت تاریخی دهدشت در ضلع غربی بافت تاریخی دهدشت و در کنار مجموعه حمام کاروانسرا، امامزاده ابراهیم و امامزاده جابر واقع شده است. بنای فوق از جمله آثار شهر دوره اسلامی صفوی است که با دو ورودی در شمال و جنوب ساخته شده است. بنا شامل حیاط و حجره‌های چهار طرف آن است. تعداد این حجره‌ها ۳۸ عدد و بعضی از آنها به همدیگر راه دارند. بنا با سنگ و گچ که از معادن اطراف شهر تأمین می‌شده، ساخته شده است. کف حیاط با سنگ‌های لاشه‌ای بزرگ سنگ‌فرش شده و سطح حیاط اندکی پایین‌تر از کف حجرات است. در حیاط چاه آبی برای تامین آب موردنیاز کاروانیان به چشم می‌خورد. حجره‌ها با طاق‌های جناغی پوشش داده شده و همگی یک ایوان کوچک در جلوی خود دارند. در داخل ایوان‌ها طاقچه‌هایی برای گذاشتن اشیا و نیز دودکش تعبیه شده است.

 

دهدشت

 

یک راه‌پله مارپیچ در ضلع شمالی ارتباط حیاط با پشت‌بام را تسهیل می‌کرده است. این کاروانسرا که به طور کامل تخریب شده بود که در سال ۱۳۶۹ با آزادسازی منطقه دهدشت، در قسمت پی بنا در عمق دو متری مورد شناسایی قرار گرفت و عملیات خاکبرداری و آوار برداری از آن آغاز شد. در عملیات خاکبرداری تمام قسمت‌های بنا مشخص شد. بعد در سال‌های ۷۹ و ۷۸ اقدامات مرمتی شامل سنگ‌فرش حیاط، آجرکاری پوشش بام، تعمیر حجرات جلوی کاروانسرا انجام شده است. البته هم اکنون نیز این بنای تاریخی در حال مرمت است. این کاروانسرا ۱۶۰۰ متر مربع مساحت دارد. کاروانسرای بافت تاریخی دهدشت که در مالکیت سازمان میراث فرهنگی است، در سال ۱۳۷۹ با شماره ۳۵۵۱ در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

نظرات ۲

 1. ابراهیم رایگانی گفت:

  با سلام من دانشجوی دکتری باستانشناسی دانشگاه تربیت مدرس هستم و اهل دهدشت هستم بیش از شش مقاله در مورد بافت تاریخی دهدشت نوشته ام و تقریبا شناخت نسبتا جامعی از آثار تاریخی یاد شده دارم ضمن تشکر از زحمات شما در معرفی جاذبه های تاریخی و گردشگری کشور باید عنوان نمایم تصویری که در سایت شما به عنوان کاروانسرای بافت تاریخی دهدشت معرفی گردید عبارتست از حجره های بقعه متبرکه امامزاده جابر(ع) و کاروانسرا در پشت این مقبره قرار دارد لطفا نسبت به اصلاح این مورد اقدام فرمایید و تصویر جدیدی تهیه و ارائه نمایید.
  با تشکر
  ابراهیم رایگانی

  1. زهرا مرادی گفت:

   باسلام.بسیار سپاسگزارم از حضور گرم شما…
   بسیار ممنونم از حسن توجهتون به سایت ما و مطالب ما و بسیار لطف فرمودید بابت این اطلاعات دقیق…
   موفق باشید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *