گردشگری ایران

کاروانسرای دهدشت

کاروانسرای دهدشت

 

دهدشت1

 

كاروانسراي بافت تاريخي دهدشت در ضلع غربي بافت تاريخي دهدشت و در كنار مجموعه حمام كاروانسرا، امامزاده ابراهيم و امامزاده جابر واقع شده است. بناي فوق از جمله آثار شهر دوره اسلامي صفوي است كه با دو ورودي در شمال و جنوب ساخته شده است. بنا شامل حياط و حجره‌هاي چهار طرف آن است. تعداد اين حجره‌ها 38 عدد و بعضي از آنها به همديگر راه دارند. بنا با سنگ و گچ كه از معادن اطراف شهر تأمين مي‌شده، ساخته شده است. كف حياط با سنگ‌هاي لاشه‌اي بزرگ سنگ‌فرش شده و سطح حياط اندكي پايين‌تر از كف حجرات است. در حياط چاه آبي براي تامين آب موردنياز كاروانيان به چشم مي‌خورد. حجره‌ها با طاق‌هاي جناغي پوشش داده شده و همگي يك ايوان كوچك در جلوي خود دارند. در داخل ايوان‌ها طاقچه‌هايي براي گذاشتن اشيا و نيز دودكش تعبيه شده است.

 

دهدشت

 

يك راه‌پله مارپيچ در ضلع شمالي ارتباط حياط با پشت‌بام را تسهيل مي‌كرده است. اين كاروانسرا كه به طور كامل تخريب شده بود که در سال 1369 با آزادسازي منطقه دهدشت، در قسمت پي بنا در عمق دو متري مورد شناسايي قرار گرفت و عمليات خاكبرداري و آوار برداري از آن آغاز شد. در عملیات خاكبرداري تمام قسمت‌هاي بنا مشخص شد. بعد در سال‌هاي 79 و 78 اقدامات مرمتي شامل سنگ‌فرش حياط، آجركاري پوشش بام، تعمير حجرات جلوي كاروانسرا انجام شده است. البته هم اکنون نیز این بنای تاریخی در حال مرمت است. این کاروانسرا 1600 متر مربع مساحت دارد. كاروانسراي بافت تاريخي دهدشت که در مالکیت سازمان میراث فرهنگی است، در سال 1379 با شماره 3551 در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

دیدگاه‌ها

2 پاسخ به “کاروانسرای دهدشت”

 1. ابراهیم رایگانی نیم‌رخ
  ابراهیم رایگانی

  با سلام من دانشجوی دکتری باستانشناسی دانشگاه تربیت مدرس هستم و اهل دهدشت هستم بیش از شش مقاله در مورد بافت تاریخی دهدشت نوشته ام و تقریبا شناخت نسبتا جامعی از آثار تاریخی یاد شده دارم ضمن تشکر از زحمات شما در معرفی جاذبه های تاریخی و گردشگری کشور باید عنوان نمایم تصویری که در سایت شما به عنوان کاروانسرای بافت تاریخی دهدشت معرفی گردید عبارتست از حجره های بقعه متبرکه امامزاده جابر(ع) و کاروانسرا در پشت این مقبره قرار دارد لطفا نسبت به اصلاح این مورد اقدام فرمایید و تصویر جدیدی تهیه و ارائه نمایید.
  با تشکر
  ابراهیم رایگانی

  1. زهرا مرادی نیم‌رخ
   زهرا مرادی

   باسلام.بسیار سپاسگزارم از حضور گرم شما…
   بسیار ممنونم از حسن توجهتون به سایت ما و مطالب ما و بسیار لطف فرمودید بابت این اطلاعات دقیق…
   موفق باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *