قالب وردپرس درنا توس
به کانال تلگرام سایت جامع گردشگری ایران بپیوندید

کتیبه بکان جونقان

ک ج

این کتیبه مربوط به دوران قاجاریه بوده و در تنگ سراب بکان واقع در شمال شهر جونقان در فاصله ۵۰ کیلومتری شهرکرد کشف شده است. ابعاد این کتیبه ۵۲ × ۱۰۳ سانتیمتر بصورت ایستاده و به خط نستعلیق و در ۱۵ سطر توسط فردی بنام اسدا… (آقا اسدا…) نوشته شده است.

متن کتیبه که در حدود ۱۲ سال قبل از کتیبه مشروطیت پیر غار در سال ۱۳۲۲ هـ . ق نوشته شده بیانگر این واقعه تاریخی است که در سال نهم سلطنت مظفرالدین شاه ، خوانین بختیاری جهت مصونیت از بیماری وبا همراه خانواده های خود در سراب بکان که دره ای ییلاقی و مرتفع بوده است مهاجرت نموده و بیاد قربانیان این بیماری و درماندگیهایی که برای آنها بوجود آمده دستور حک این کتیبه را صادر می نمایند.

متن کتیبه به شرح زیر است :

هوالمعر

در سال نهم جلوس اعلیحضرت مظفرالدین شاه قاجار خلدالله ملکه ناخوشی منحوس وبأ دراکثر نقاط ایران سرایت نمود و از طرف اصفهان سرایت به چهارمحال نمود. به این تاریخ که اواسط میزان و غره شعبان است در قرأ میزدج و چهارمحال شیوع دارد جنابان اجل اکرم آقای حاجی علی قلی خان امیر تومان و حاجی خسروخان سالار ارفع بختیاری مد ظلهما باعیال و اطفال مدت یکماه است از جونقان کوچ کرده در سراب بکان نشسته اند.
سنه ۱۳۲۲»

براساس اطلاعات کسب شده تاکنون توریست یا مسافری از این تاریخ بازدید به عمل نیاورده است و مثل کتیبه پیر غار شهرت ندارد. جز اینکه در کتب تاریخی بعنوان یک اثر از آن یاد شده است. اما این اثر تاریخی به دلیل اینکه در نزدیکی شهر جونقان واقع شده و از طرف دیگر نیز این شهر در مسیر جاده خوزستان- شهرکرد واقع شده لذا با اتخاذ تدابیری از سوی مراجع ذیربط میتوان این اثر تاریخی را بعنوان یک جاذبه جهانگردی تقویت کرده تا اینکه مسافران و ایرانگردان خوزستانی و جنوب کشور بتوانند از این اثر تاریخی در کنار دیگر آثار تاریخی شهر جونقان (قلعه جونقان- طاقهای سنگی جونقان) بهره ببرند.

ک ج 1

منبع: www.junaghan.ir

کتیبه بکان جونقان

درباره ی زهرا مرادی

ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت را باهم راه بیندازیم.نمیدانیم تا چه حد رضایت بازدید کنندگان عزیز را فراهم کنیم ولی ما عاشقانه این کار را ادامه خواهیم داد.دوستانی هستیم که بسیار دوستانه و عاشقانه از راه دور باهم در تعامل هستیم و این وبسایت را باهم مدیریت میکنیم.هدف ما و کار ما تنها به وب ختم نمی شود و در کنار وب کارهای دیگری در زمینه گردشگری و غیر گردشگری(مثل:گردشگری و برنامه ریزی شهری و…)را انجام می دهیم که تا حالا با کمک خدا موفق بوده ایم و امیدواریم در این وبسایت هم بتوانیم موفق عمل کنیم.

مطلب پیشنهادی

کلیسای مسروپ مقدس،اراک

  این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۵۳۳ به‌عنوان یکی از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *