گردشگری ایران

بیست کار شگفت‌انگیزی که می‌توانید در ایران انجام دهید(از نگاه گردشگران آلمانی)

 

سفر در ایران بسیار منحصر به فرد بود و هر روز که در آنجا بودیم، چیزهای جدید و جالب تجربه می کردیم. برخی از این چیزها جاذبه های اصلی گردشگری بودند و برخی دیگر تجربیات ساده و محلی. در ایران هرگز کمبود کاری برای انجام ندارید و می توانید ماه ها به اکتشاف نقاط مختلف آن بپردازید. اما برای شروع و ایجاد انگیزه، در اینجا بیست چیز فوق العاده برای انجام در ایران که نباید از دست بدهید آورده شده است.

 1. بازدید از کاشی های شگفت انگیز


  ایران صاحب برخی از زیباترین کارهای کاشی کاری در جهان است. هر مسجد، کاخ و بارگاه با الگوهای زیبای (عمدتاً) کاشی آبی پوشیده شده است. محبوب ترین مکان های ما برای تماشای کاشی ها کاخ گلستان در تهران، مسجد صورتی در شیراز و میدان اصلی اصفهان بودند.

 2. تجربه طبیعت سبز شمال

  بیشتر مردم در سفر خود به ایران از تهران فراتر نمی روند. اما طبیعت در شمال با جنوب کاملاً متفاوت است و مناطق شگفت انگیزی برای پیاده روی و لذت بردن از مناظر و هوای تازه کوهستان وجود دارد. ما زمان زیادی را در رشت و مناطق اطراف آن گذراندیم و لذت بردیم.

 3. غذا خوردن روی زمین

  این شیوه سنتی خوردن غذا در ایران است و اگر حداقل یک وعده غذایی را در طول اقامت خود در ایران روی زمین نخورید، کارتان درست انجام نشده است! اگرچه سال ها نشستن به این شکل لازم است تا برای مدت طولانی راحت باشید، این روش خوردن غذا روش جالبی برای به اشتراک گذاشتن وعده غذایی است.

 4. تماشای طلوع آفتاب در مسجد صورتی، شیراز

  این احتمالاً مشهورترین از همه چیزهای فوق العاده برای انجام در ایران است. تماشای نور صبحگاهی که از پنجره های رنگی عبور می کند، تجربه جادویی است. ارزش آن را دارد که صبح زود آنجا باشید و گروه های تور را از دست ندهید. ما اولین کسانی بودیم که وارد شدیم و به مدت 20 دقیقه پر آرامش آنجا را برای خودمان داشتیم، قبل از اینکه کسی دیگری برسد. ساعت رسمی بازگشایی 8 صبح است اما ما را در ساعت 7:20 صبح وارد کردند. گروه های بزرگتر حدود ساعت 8:15 صبح رسیدند.

 5. بازدید از بازار

  هر شهری یکی از این بازارها را دارد و آنها محل خوبی برای تجربه کانون زندگی محلی هستند. برخی از بازارهای شهرهای بزرگ غرفه های سوغاتی فروشی دارند، اما بیشتر آنها غرفه های محلی واقعی هستند که انواع مختلف چیزها از لباس تا ادویه جات را می فروشند. بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان بازار تبریز است اگر به دنبال مکانی برای گم شدن هستید. ما بازارهای کاشان و اصفهان را بیشتر دوست داشتیم.

  1. اقامت با مردم محلی

   ما از شبکه Couchsurfing استفاده کردیم، اما حتی اگر از این شبکه استفاده نکنید، قطعاً حداقل یک بار در طول اقامت خود در ایران دعوت به اقامت با مردم محلی خواهید شد. ایرانی ها از مهمان نوازترین مردم در جهان هستند و شما را با غذاهای خانگی لذیذ و چای تا آخرین نفس پر خواهند کرد، در حالی که در مورد زندگی در ایران با شما گفت وگو می کنند. این تجربه ای فوق العاده برای هر کسی است که علاقه مند به یادگیری بیشتر در مورد فرهنگ، مردم و تاریخ است.

  2. استفاده از اتوبوس های VIP


   ایران سفر با اتوبوس را به سطح کاملاً جدیدی ارتقا داده است. صندلی های اتوبوس های VIP فضای بسیار زیادی دارند، به طور کامل برای خواب راحت شب تا صبح کامل راحت می شوند و اگر شانس داشته باشید، جعبه تنقلاتی به شما داده می شود که شما را به دوران کودکی بازخواهد گرداند. و اگر فکر می کنید که این همه تجملات باید با قیمت بالایی همراه باشد، اشتباه می کنید! یک سفر شبانه با اتوبوس حدود 9 یورو و سفری کوتاه تر فقط 4 یورو هزینه دارد.

  اگر می خواهید از قبل بلیط رزرو کنید، به این وبسایت نگاهی بیندازید. بلیط ها کمی گران تر هستند اما می توانید با کارت اعتباری بین المللی پرداخت کنید.

  1. تماشای غروب آفتاب در بیابان

   ایران فرصت های فراوانی برای تجربه بیابان دارد و اگر وقت داشته باشید، حتی می توانید در آنجا کمپینگ کنید. وقتی ما در دسامبر آنجا بودیم، هوا خیلی سرد بود و نتوانستیم این کار را انجام دهیم، اما موفق شدیم غروب خورشید باشکوهی را بر فراز ماسه های بیابان تماشا کنیم. ما از کاشان به بیابان مرنجاب رفتیم و آن را به عنوان گزینه ای آرام و عاری از آشغال به شما توصیه می کنیم!

  2. پیدا کردن آثار هنر خیابانی

   ایران معمولاً جایی نیست که به ذهن شما برای فکر کردن به آزادی خلاقانه و هنر خیابانی برسد. اما در واقع، قطعات هنری شگفت انگیزی بر دیوارهای تقریباً هر شهر ایرانی وجود دارد. از طرح های بزرگ روی کل یک خیابان تا نقاشی های جزئی تر بر دیوارهای مغازه ها. اکثر مدارس نیز دیوارهای رنگارنگی اطراف خود دارند.

  3. نوشیدن چای

   هیچ سفری به ایران بدون نوشیدن چندین صد لیتر چای کامل نیست. ایرانی ها بعد از هر وعده غذایی، بین وعده های غذایی، قبل از خواب و در فواصل دیگر روز چای می نوشند. این یک موضوع شروع گفتگو است، راهی برای خوش آمدگویی به مهمان و همچنین اعلام آماده رفتن آنها! پس بنشینید و لذت بردن از یک چای داغ با دوست محلی جدیدتان را تجربه کنید.

   1. کمپینگ در ساحل جزیره هرمز

    خلیج فارس میزبان چند جزیره زیبا و آرام است که منتظر کاوش شما هستند. هرمز تنها یک شهر کوچک دارد و طبیعت باورنکردنی زیادی برای اکتشاف. کمپینگ در طبیعت قانونی است، پس با چند نفر از دوستان و یک چادر به یکی از ساحل های دنج برای تماشای غروب آفتاب و گذراندن شب روی شن ها بروید.

   2. دیدن بام های گلی شهر باستانی بیابانی

    در چندین مکان در ایران، بسیاری از خانه ها همچنان با یک سیمان طبیعی گلی و با سقف های گنبدی شکل و برج های بادی ساخته شده اند. مطمئن شوید که خودتان را به بالای یک پشت بام رسانده و از مناظر شگفت انگیزی که شما را به فکر فیلم های جنگ ستارگان می اندازد، لذت ببرید. گاهی اوقات راه هایی برای راه رفتن روی پشت بام ها برای یک تور متفاوت از شهر وجود دارد. ما مناظر باشکوه غروب آفتاب را از هاستل خود در یزد داشتیم.

   3. خوردن دیزی

    غذاهای ایران بسیار لذیذ هستند و اگر خوش شانس باشید، دعوت به چند وعده غذایی خانگی خواهید شد. اما برای تجربه ای منحصر به فرد غذایی، مطمئن شوید که یک رستوران که دیزی سرو می کند را پیدا کنید. دیزی یک آش گوشت، سیب زمینی و لوبیا است که ساعت ها آرام پخته شده است. خود آش، در حالی که بسیار خوشمزه است، به اندازه فرآیند خوردن آن خاص نیست. این غذا در یک ظرف سفالی سرو می شود و ابتدا، آبگوشت آن در یک کاسه ریخته و نان تخت تازه در آن شکسته می شود. پس از خوردن این قسمت، با یک ابزار فلزی باقیمانده آش، سیب زمینی و لوبیا را به هم می مالید تا خورده شود. این تجربه خوردن بسیار تعاملی است.

   4. مشاهده دره چاکوه در جزیره قشم

    این یکی از برجسته ترین نقاط سفر ما به ایران بود. این دره توسط زلزله ها، آب و باد تراشیده شده است که الگوهای زیبا و سوراخ هایی را در سنگ های آن ایجاد کرده است. می توانید از میان سوراخ ها و راهروها بالا بروید تا بیشتر ببینید و در یک نقطه می توانید خودتان را به بالای دره بکشید تا آن را از بالا ببینید. این مکان بهترین مکان برای تماشای غروب آفتاب است و ورود به دره رایگان است!

   5. بازدید از باغ کتاب در تهران

    این تازه افتتاح شده، بزرگترین کتاب فروشی در تهران است. این نوع مکانی است که می توانید روز کامل را در آن بگذرانید، مخصوصاً اگر بچه دار باشید. در طبقه پایین، کتاب فروشی انواع کتاب ها و هدایا به زبان فارسی و انگلیسی دارد. کافه ها، تریلرهای غذایی و تونل تخیل وجود دارند! طبقه بالا شامل مناطق علمی برای کودکان و نمایشگاه های تاریخی است. همچنین کافه ای دارد که کودکان می توانند در آن غذا تهیه و سرو کنند! ورودی به مناطق اصلی رایگان است اما برای برخی مناطق علمی هزینه اضافی دارد.

    1. گوش دادن به آواز زیر پل خواجو در اصفهان

     پل خواجو، که به پل هزار راز نیز شناخته می شود، رودخانه تقریباً خالی را در میانه اصفهان قطع می کند. این پل طوری طراحی شده است که اگر در زیر طاق های آن بایستید، صدا در گنبد طنین انداز شده و به سوی دیگر منعکس می شود. اغلب شب ها مردم محلی برای آواز خوانی با هم در زیر این پل با آکوستیک ویژه گرد می آیند. رفتن و تماشای این صحنه رایگان است.

    2. صعود به کوه

     ایران فقط بیابان مسطح نیست. مناطق کوهستانی زیادی برای اکتشاف و لذت بردن از مناظر از بالا وجود دارد. ما کوه صفه در اصفهان را صعود کردیم تا مناظر زیبای شهر را ببینیم و یک روز در کوه های اطراف یزد پیاده روی کردیم.

    3. بازدید از مناطق نمکی

     بولیوی تنها مکانی در جهان نیست که این مناطق وسیع نمک خشک را ببینید. چندین مورد در ایران وجود دارد که به راحتی در یک روز به آن ها سفر کرد، اغلب همراه با سایر جاذبه ها. حتما وسایلی برای یک عکس خنده دار بردارید! ما دریافتیم که آنهایی که نزدیک کاشان هستند کمی قهوه ای تر هستند اما آنهایی که نزدیک سیرجان دیدیم بسیار زیبا بودند.

    4. امتحان کردن شیرینی های شمال

     شمال ایران به شیرینی های خود مشهور است و هر شهر نوع متفاوتی تولید می کند. مورد علاقه ما شیرینی های فومن بودند که نه تنها خوش طعم هستند بلکه به آثار هنری شباهت دارند. آن ها با گردوی ریز شده، ادویه ها و شکر پر شده اند و گرم و تازه در هر یک از نانوایی های خیابان های شهر سرو می شوند. اگر در طول روز به آنجا برسید، احتمالاً مردم را خواهید دید که در بیرون نانوایی ها در حال آماده کردن شیرینی ها هستند.

    5. مشاهده شتر

     چه تماشای گله های آنان در بیابان و چه معاشرت با شترها در ساحل، نمی توانید این موجودات را در طول سفر به ایران از دست بدهید. حتی “تابلوی عبور شتر” در برخی از جاده های بین شهرها وجود دارد. چیزی در مورد این موجودات خنده دار و جادویی وجود دارد.

    این تنها آغازی بر همه چیزهای شگفت انگیز برای انجام در ایران است و این کشور برای سفر مستقل بسیار آسان است. ایران امن است و مردم آن بسیار کمک رسان و دوستانه هستند. برنامه ویزای فرودگاهی سال گذشته معرفی شد و صنعت گردشگری ایران به تدریج در حال توسعه است.

     

   منبع: www.travelsofabookpacker.com

   ترجمه متن: www.gardeshgariiran.ir

   بیست کار شگفت‌انگیزی که می‌توانید در ایران انجام دهید(از نگاه گردشگران آلمانی) 

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *