گردشگری ایران

فهرست نهایی برای سفر به ایران: بیش از ۷۰ فعالیت برای انجام در ایران(از نگاه گردشگر هلندی)

ایران، کشوری با مناظر وسیع، غذای خوشمزه و معماری چشمگیر. عاشقان ماجراجویی، دوستداران تاریخ و علاقه‌مندان به غذا، همه چیزی برای انجام در این کشور زیبا خواهند یافت، به همین دلیل هم عجیب نیست که گردشگری در ایران طی چند سال گذشته رو به افزایش بوده است. گردشگران از سراسر جهان برای دیدن جاذبه‌های پنهان و آشکار ایران و تماشای زیبایی‌های این کشور به اینجا می‌آیند. با این حال، با توجه به اندازه و عظمت ایران، مشخص کردن جاذبه‌هایی که باید به برنامه سفرتان در ایران اضافه کنید ممکن است دشوار باشد و به همین دلیل لیست نهایی 70+ مورد از بهترین چیزهایی که در ایران باید انجام داد را برای شما تهیه کرده‌ایم – از شهرها تا مقاصد دور از جاده‌های اصلی ایران، از موزه‌ها تا زیباترین مناظر، از ماجراجویی تا خوشمزه‌ترین غذاها که باید امتحان کنید.

کارهایی که در تهران باید انجام داد

تهران، پایتخت ایران، شهری است که نمی‌توانید از برنامه سفرتان در ایران حذفش کنید، زیرا هیاهو و شلوغی پایتخت بخش مهمی از درک ایران هستند. در حالی که برخی ممکن است بخواهند هرچه زودتر این جنگل بتن را ترک کنند، اما در واقع کارهای زیادی در تهران وجود دارد که باعث می‌شود چند روز در اینجا بمانید. بنابراین، بدون معطلی بیشتر، اینجا مواردی هستند که در تهران باید انجام داد و به فهرست آرزوهای ایران ما (و شاید شما هم) اضافه شده‌اند:

 1. از جنگل بتنی تهران فرار کنید و در کاخ گلستان با معماری زیبا قدم بزنید.
 2. از سفارت سابق آمریکا (لانه جاسوسی) بازدید کنید که دیوارهای بیرونی آن با تبلیغات ضد غربی پوشیده شده‌اند.
 3. تهران فرهنگ قهوه‌خوری قوی‌ای دارد، به ویژه در آخر هفته‌ها، پس مطمئن شوید که در روزهای جمعه به کافه‌ها بروید و یک فنجان قهوه لذیذ بنوشید.
 4. از معماری زیبای برج آزادی که هم در طول روز و هم پس از غروب خورشید به دلیل نورپردازی شگفت‌انگیز است، لذت ببرید.
 5. از بالای برج میلاد، چشم‌اندازی بی‌نظیر از شهر تهران داشته باشید.
 6. از پل طبیعت و دو پارک اطراف آن بازدید کنید. در روزهای آفتابی، چشم‌اندازی زیبا از کوه‌ها خواهید داشت.
 7. درباره تاریخ غنی ایران در موزه ملی ایران بیشتر بیاموزید.
 8. عاشق موزه‌ها هستید؟ به موزه فرش ایران هم سر بزنید تا درباره تاریخ فرش‌های ایرانی و تولید آنها بیشتر بدانید.
 9. می‌خواهید برای یک روز از هیاهو و شلوغی تهران فرار کنید؟ به دربند بروید تا از کوه‌ها و چای خوشمزه لذت ببرید.
 10. قصد دارید در زمستان به تهران سفر کنید؟ اگر به ورزش‌های زمستانی علاقه‌مندید، حتما اسکی در نزدیکی تهران را به فهرست آرزوهای ایرانی خود اضافه کنید!
 11. و در نهایت، چگونه ممکن است بازدید از تهران بدون گشت و گذار در بازار بزرگ تهران کامل باشد؟ 

کارهایی که در کاشان باید انجام داد

کاشان، شهر کوچک کویری واقع بین کاشان و اصفهان، مقصد ایده‌آلی برای آنهایی است که می‌خواهند از شهرهای پرهیاهو فرار کنند. در کوچه‌پس‌کوچه‌های کاشان قدم بزنید، یک روز یا یک شب را در کویر بگذرانید و زیباترین چشم‌اندازها را بر فراز شهر ببینید – این تنها یکی از بسیاری چیزهایی است که در کاشان می‌توان انجام داد. ادامه بخوانید تا بدانید چرا باید کاشان را به برنامه سفر ایرانی خود اضافه کنید و کدام جاذبه‌ها باید در فهرست آرزوهای ایران شما قرار گیرند:

 1. از خانه‌های سنتی کاشان بازدید کنید تا ببینید تجار ثروتمند در قرن 19 چگونه زندگی می‌کردند.
 2. از مسجد آقا بزرگ که در اواخر قرن 18 ساخته شده است، متحیر شوید. با قرار گرفتن در وسط مرکز شهر، این مسجد به سختی از دید دور خواهد ماند.
 3. از معماری حمام سلطان امیر احمد کاشان لذت ببرید و حتما به پشت بام آن برای تماشای چشم‌انداز شگفت‌انگیز شهر و کوه‌ها بروید.
 4. از باغ فین کاشان، باغی پرسرسبز واقع در خارج از مرکز شهر، بازدید کنید.
 5. به دنبال مسیرهای کم‌تردد هستید؟ به آرامگاه مقدس آران و بیدگل در یکی از شهرهای اطراف بروید!
 6. قسمت قدیمی شهر کاشان فوق‌العاده زیباست. پس حتما از کوچه‌پس‌کوچه‌های این محله قدیمی بگردید و از بازار هم بازدید کنید!
 7. بهترین نقطه برای تماشای چشم‌انداز شهر کاشان را که یکی از محرمانه‌ترین نقاط است پیدا کنید – در راهنمای کامل ما درباره کاشان بیشتر در این باره خواهید خواند!
 8. شهر کاشان را پشت سر بگذارید و به سفری به کویر بروید! می‌توانید فقط یک روز بمانید یا شب را در کویر به تماشای ستارگان بپردازید.
 9. قبل از اینکه به مقصد بعدی خود که معمولاً اصفهان است بروید، حتما سری به روستای قرمزرنگ کوهستانی ابیانه بزنید که بین کاشان و اصفهان قرار دارد.

کارهایی که در اصفهان باید انجام داد

“اصفهان نصف جهان” است، همان‌طور که ضرب‌المثل می‌گوید، و برای بسیاری از مسافران نیز نقطه میانی مسیر سفر در این کشور است. اصفهان شهری برای علاقه‌مندان به هنر و معماری و علاقه‌مندان به غذاست، زیرا انواع غذاهای محلی خاصی در آن وجود دارد. طبیعت‌دوستان ممکن است بخواهند قبل از اکتشاف چشم‌انداز وسیع طبیعت ایران، سری به این شهر بزنند، زیرا در اصفهان کارهای زیادی وجود دارد که شایسته اضافه شدن به فهرست آرزوهای ایران شما هستند! بیایید ببینیم کدام‌ها را در این زمره قرار داده‌ایم…

 1. از معماری زیبای مسجد شاه، چه در داخل و چه در بیرون، به ویژه از نقش‌برجسته‌های موزاییکی آن، شگفت‌زده شوید.
 2. به مسجد شیخ لطف‌الله بروید و از کار گچ‌بری‌های گنبد آن که در برخورد با نور تغییر رنگ می‌دهند، از کرم تا صورتی روشن، به حیرت بیفتید.
 3. در میدان نقش‌جهان استراحت کنید و زندگی روزمره را تماشا کنید – بهترین مکان برای استراحت از همه این گردش و بازدیدها.
 4. از کاخ عالی‌قاپو چشم‌انداز متفاوتی از میدان نقش‌جهان بیابید.
 5. از آنجا که اصفهان مملو از مساجد زیباست، لیست آرزوهای ایران شما نباید تنها با مساجد مجاور میدان محدود شود – مسجد جامع را هم در آن بگنجانید!
 6. هیچ بازدید از این شهر بدون گشت و گذار و گم‌شدن در بازار بزرگ اصفهان برای یافتن زیباترین سوغات کامل نخواهد بود.
 7. اگر از تماشای معماری سیر نمی‌شوید، پس پل‌های اصفهان را فراموش نکنید – پل سی‌وسه پل محبوب‌ترین آنها است، به ویژه پس از غروب که مردم محلی در آنجا جمع می‌شوند.
 8. روی بستر خشک رودخانه زاینده‌رود قدم بزنید. با توجه به بارندگی اندک در ایران، رودخانه زاینده‌رود اغلب خشک است و می‌توانید در زیر پل‌ها در قسمت‌های مختلف رودخانه راه بروید.
 9. به محله ارمنی‌نشین، یکی از قدیمی‌ترین این محله‌ها در جهان، بروید و از کلیسای وانک که یکی از جاذبه‌های گردشگری محبوب است بازدید کنید.
 10. به غذای ایرانی علاقه‌مند هستید؟ چه کسی نیست؟! هنگام بازدید از اصفهان فراموش نکنید که بریانی اصفهان را امتحان کنید – یک غذای محلی خاص.
 11. در باغ‌های چهل ستون قدم بزنید و از کاخ شگفت‌انگیز ساخته شده در قرن هفدهم توسط شاه عباس دوم لذت ببرید.

کارهایی که در یزد باید انجام داد

یزد، شهر کویری دیگری است که گرچه ممکن است برخی آن را شبیه کاشان بدانند، اما چیزهای جدید و متفاوتی را ارائه می‌دهد. البته همانند هر جای دیگر در ایران، همیشه معماری شگفت‌انگیزی وجود دارد که می‌توان از آن لذت برد، اما بیش از همه، شیرینی‌های خوشمزه و تاریخی که باید فراگرفت. اگر علاقه‌مند به آموختن بیشتر درباره زرتشتی‌گری هستید، یزد مکان مناسبی است، زیرا خانه آتشکده، برج‌های خاموشان و بسیاری مکان‌های دیگر که زمانی بخش مهمی از زرتشتی‌گری بوده‌اند، در این شهر قرار دارند. پس ادامه بخوانید تا ببینید کدام جاذبه‌ها و شیرینی‌های یزد را باید به فهرست آرزوهای ایران خود اضافه کنید:

 1. شیرینی‌های یزد را امتحان کنید، به ویژه کلوچه‌ها – یزد به این امر مشهور است. مورد دلخواه ما: قطاب، یک کلوچه طعم گردو/بادام که معمولاً با هل و دارچین طعم‌دار شده است.
 2. از آتشکده زرتشتی‌ها بازدید کنید تا درباره زرتشتی‌گری، یکی از قدیمی‌ترین ادیان جهان، بیشتر بیاموزید.
 3. از معماری شگفت‌انگیز مسجد جامع شگفت‌زده شوید.
 4. عکسی از مجموعه امیرچخماق، یکی از زیباترین ساختمان‌های یزد (از نظر ما)، بگیرید.
 5. از موزه آب یزد بازدید کنید تا درباره ساخت قنات‌های قدیمی بیشتر بیاموزید!
 6. از فهادان، شهر قدیمی یزد، بگذرید، اما مراقب گم‌شدن در کوچه‌پس‌کوچه‌های آن باشید.
 7. در یک کافه پشت بام مانند خانه هنر یزد چای بنوشید تا استراحتی از همه این بازدیدها داشته باشید و از چشم‌انداز شهر لذت ببرید.
 8. درباره زرتشتی‌گری بیشتر بیاموزید و به برج‌های خاموشان بروید – در این برج‌ها اجساد متوفیان را برای خوردن به کرکس‌ها قرار می‌دادند.
 9. و در نهایت، اما نه کم‌اهمیت، به تفت سفر روزانه داشته باشید یا شاید حتی شب را در اکولج نارتیتی بگذرانید و از آرامش کوه‌ها لذت ببرید.

کارهایی که در کرمان (استان) باید انجام داد

بازدید از استان کرمان برای کسانی که به دنبال خروج از مسیرهای متداول هستند و می‌خواهند مقاصد منحصر‌به‌فردی را به برنامه سفر ایران خود اضافه کنند، ایده‌آل است. از بزرگ‌ترین کویر جهان که به یکی از داغ‌ترین نقاط کره زمین و یک سایت میراث جهانی یونسکو نیز شناخته می‌شود، بازدید کنید، یا شاید از برخی جاذبه‌های تاریخی‌تر اکتشاف کنید. استان کرمان رؤیای هر مسافری است که به دنبال ماجراجویی است، پس ادامه بخوانید تا ببینید کدام جاذبه‌های ارزشمند در کرمان وجود دارد:

 1. کلوت‌ها را در کویر لوت ببینید – پدیده‌ای منحصر‌به‌فرد که این کویر را به یک سایت میراث جهانی یونسکو تبدیل کرده است.
 2. گرچه دیدن کلوت‌ها زیباست، هیچ چیزی به اندازه تماشای طلوع یا غروب خورشید در کلوت‌ها جادویی نیست، پس حتماً به اندازه کافی در آنجا بمانید یا برای تماشای غروب زیبا روز بعد زود بازگردید!
 3. در شهر کرمان قدم بزنید، بازار و مسجد جامع زیبای کرمان را ببینید.
 4. از قلعه شهر زیبای بم بازدید کنید – گرچه بخش عمده‌ای از این قلعه در زلزله تخریب شد، اما بخش‌های بزرگی از آن دوباره بازسازی شده است.
 5. چنانچه هنوز باغ‌های زیبای ایرانی را به اندازه کافی ندیده‌اید، برای استراحت و نوشیدن چای یا قهوه به باغ شازده ماهان برویچ.
 6. از قلعه راین بازدید کنید – در حالی که بم در زلزله عمدتاً تخریب شد، اما این قلعه زیبا همچنان پا برجا مانده است!
 7. برای علاقه‌مندان به معماری، ممکن است بخواهید در مسیر رفتن به باغ شازده ماهان، از مقبره شاه نعمت الله ولی نیز بازدید کنید!

کارهایی که در شیراز باید انجام داد

شیراز، آخرین مقصد بسیاری از افرادی است که به ایران سفر می‌کنند و اکثر مسافران به دو دلیل اصلی به اینجا می‌آیند: بازدید از تخت جمشید و مسجد صورتی زیبا. اگرچه این دو دلیل به تنهایی برای بازدید از شیراز کافی هستند، واقعاً کارهای زیاد دیگری هم در این شهر وجود دارد. در شهر قدم بزنید، در بازار خرید کنید یا برخی از مهم‌ترین و زیباترین اماکن مقدس کشور را ببینید. این شهر می‌تواند شما را روزها سرگرم نگه دارد! اینجا بدانید که کدام جاذبه‌های شیراز را باید به فهرست آرزوهای خود اضافه کنید:

 1. درباره تاریخ غنی ایران بیشتر بیاموزید و به تخت‌جمشید واقع در حدود 60 کیلومتری شیراز بروید.
 2. نور آفتاب را که از پنجره‌های مسجد وکیل‌الملک عبور می‌کند و ایجاد کالیدوسکوپی از رنگ‌ها می‌کند، تماشا کنید.
 3. از مقبره حافظ، یکی از شاعران مشهور ایران، بازدید کنید.
 4. آیا بازدید از شهر بدون رفتن به بازار کامل است؟ به بازار وکیل بروید تا فرش‌ها را تماشا کنید یا شاید حتی یکی از آنها را بخرید!
 5. هنگام بازدید از بازار وکیل، حتماً از مسجد وکیل هم بازدید کنید.
 6. از مقبره شاه چراغ، یکی از مهم‌ترین مکان‌های زیارتی ایران، شگفت‌زده شوید.
 7. در حالی که داخل درخشان مقبره شاه چراغ زیباست، مقبره علی‌بن‌حمزه نیز دارای داخلی جواهرنشان مشابه است، اما برای گردشگران کمتر شناخته شده است.
 8. و در نهایت، اما نه کم‌اهمیت، پس از همه این بازدیدها با استراحت در باغ زیبای ارم استراحت کنید.

کارهایی که در جزیره قشم باید انجام داد

در نهایت، اما قطعاً کم‌اهمیت‌ترین نیست در فهرست مقاصد ایران، جزیره قشم است. این جزیره که با یک فرى از شهر بندر عباس در خلیج فارس قابل دسترسی است، یکی از مقاصد کمتر شناخته شده ایران است. در حالی که این جزیره بسیار بزرگ نیست، ممکن است به راحتی روزها را بدون دیدن هیچ گردشگر خارجی دیگری در اینجا سپری کنید، اما هشدار داده می‌شود که این جزیره روز به روز برای گردشگران خارجی محبوب‌تر می‌شود. قشم دارای برخی از شگفت‌انگیزترین مناظر طبیعی است که تاکنون دیده‌ایم، و با غذاهایی که عمدتاً دریایی هستند، این مقصد دیگری است که به علاقه‌مندان به غذا نیز توصیه می‌شود. بازدید از قشم یکی از برجسته‌ترین نقاط سفر ما بود و امیدواریم که برای شما نیز چنین باشد. برای بهره‌گیری بهینه از زمان خود در قشم، حتماً راهنمای سفر کامل به قشم را مطالعه کنید…

 1. از دره زیبا و منحصر‌به‌فرد چاه‌کوه بازدید کنید – یک دره شبیه به دره با چاه‌هایی که محلی‌ها برای استفاده به عنوان مخازن آب حفر کرده‌اند.
 2. چیزی که شاید انتظارش را نداشته باشید، اما در جزیره قشم می‌توانید طولانی‌ترین غار نمکی جهان را ببینید!
 3. یک دره کمتر شناخته شده اما همچنان بسیار زیبا و شبیه به فضاهای فرازمینی، دره شور است که در نزدیکی غارهای نمکی قرار دارد.
 4. اما شلوغ‌ترین و معروف‌ترین دره، دره ستاره است که قطعاً باید آن را به لیست آرزوهای خود اضافه کنید!
 5. زیباترین پرندگان را ببینید و یک تور قایقرانی در جنگل‌های حرا انجام دهید.
 6. از حیات وحش قشم لذت ببرید: شتر، فلامینگو، پرندگان زیبا و دلفین‌ها – قشم همه اینها را دارد.
 7. از روستای بیش از 2000 ساله بندر لافت (یا صرفاً لافت) بازدید کنید. چرا ارزش وقت گذاشتن دارد؟ راهنمای کامل سفر به جزیره قشم را بخوانید!
 8. در نهایت، و قطعاً کم‌اهمیت نیست، از یک کارگاه سنتی کشتی‌سازی بازدید کنید تا از مهارت‌های زیبای ساخت و ساز لذت ببرید.
 9. یک روز به جزیره همسایه هرمز بروید، جایی که زمین به رنگ قرمز روشن است و مناظر جادویی خلق می‌کند.

فهرست آرزوها برای دوستداران غذا در ایران

در حالی که معمولاً درباره غذا و آشپزی نمی‌نویسیم، آشپزی ایرانی برای ما بخش مهمی از تجربه سفر به ایران بود. در طول سفر به ایران، وعده‌های غذایی خانگی لذیذ، کباب و شیرینی‌های خوشمزه ای را تجربه کردیم و به همین دلیل می‌خواهیم غذاهای مورد علاقه خود را که شایسته جایگاهی ویژه در فهرست آرزوها برای ایران هستند، با شما به اشتراک بگذاریم. پس بدون معطلی بیشتر، اینجا هشت غذایی که قصد دارید امتحان کنید:

 1. البته اولین و مهم‌ترین غذایی که تجربه خواهید کرد کباب است، اما متوجه شوید که تجربه یک کباب، به معنای تجربه همه انواع کباب نیست. کباب از منطقه به منطقه متفاوت است و انواع متنوعی دارد: کباب کوبیده (گوشت گوسفند یا گاو چرخ شده)، جوجه کباب (مرغ) یا کباب برگ (معمولاً از فیله گوساله).
 2. یک غذایی که همچنان به یاد داریم فسنجان است – خورشتی که از مرغ، گردوی چرخ شده و سس انار تشکیل شده است. ممکن است ظاهرش جذاب به نظر نرسد، اما مطمئناً عالی است!
 3. یکی از معروف‌ترین غذاهایی که باید امتحان کنید، قورمه سبزی است – خورشتی ایرانی با گوشت گوسفند یا گاو، که در ترکیبی از مزه‌های عالی از سبزیجات و ادویه پخته می‌شود.
 4. یک غذای سنتی ایرانی که می‌خواهید به لیست آرزوهای خود اضافه کنید، خورش قیمه است – خورشتی با نخود زرد، معمولاً با گوشت بره یا گوساله و انواع سبزیجات و ادویه مانند گوجه فرنگی، لیمو عمانی، پیاز و بسیاری دیگر.
 5. فالوده یک دسر سرد عالی برای آنهاست که دوست دارند طعم شیرین داشته باشد. یک دسر سرد که از رشته‌های نودل مانند و سیروپی که از شکر و گلاب تشکیل شده است، تشکیل می‌شود. آن را با آبلیمو و پسته مزه‌دار کنید و دسر سرد ایده آلی خواهید داشت. بهترین فالوده را در شیراز پیدا خواهید کرد که این دسر از آنجا نشأت گرفته است.
 6. کشک بادمجان یک غذا برای همه است، اما قطعاً غذایی که گیاهخواران به یاد خواهند داشت، چرا که اغلب تنها غذای گیاهی در منوی رستوران ها محسوب می‌شود. یک خورشت بادمجان لذیذ که معمولاً به عنوان پیش‌غذا سرو می‌شود و اغلب – اما نه همیشه – گیاهی است.
 7. و در نهایت، اما قطعاً کم‌اهمیت نیست، غذای لذیذی به نام دیزی است. گاهی اوقات آن را آبگوشت هم می‌نامند – یک خورشت خوشمزه و معطر، و بله، یک خورشت دیگر. دیزی یک غذای سنتی است که باید بتوانید آن را در بسیاری از رستوران‌های ایران پیدا کنید. 

  منبع: www.omnivagant.com
  ترجمه متن: www.gardeshgariiran.ir

 

فهرست نهایی برای سفر به ایران: بیش از ۷۰ فعالیت برای انجام در ایران(از نگاه گردشگر هلندی)


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *