گردشگری ایران

آبشار آبتاف، دهلران

آبشار آبتاف، دهلران

آبتاف 96

آبشار آبتاف در موقعیت جغرافیایی N3305 E4654 در استان ایلام واقع است. آبشار آبتاف در مسير ميمه به پهله زرين آباد شهرستان دهلران و در نزدیکی روستای زرآب واقع شده است. آبشار آبتاف در زمره آبشارهاي زيباي استان ايلام است که از پيرامون آن به عنوان تفرجگاه استفاده مي‌شود.

آبتاف 56

آبشار محوطه وسیعی را اشغال کرده و از جمله آبشارهای بزرگ کشور است. پَهله شهری است در استان ايلام که مرکز بخش زرين آباد شهرستان دهلران در اين استان است.

آبتاف 45

پهله در 122 کيلومتري جنوب خاوري شهر ايلام واقع شده است.  روستای زراب از توابع بخش زرین آباد می باشد که در حدّ فاصل دو منطقه شهری به نام های میمه و پهله زرین آباد واقع گردیده است .

آبتاف4

فاصله این روستا تا مرکز بخش 11کیلومتر است و در کنار جاده ارتباطی مربوطه که مرکز بخش را به مرکز استان ارتباط می دهد واقع گردیده است. روستای زرآب از ناحیه شمال با آبادی موسوم به گوراب و از ناحیه شرقی به ارتفاعات موسوم به گل زرد و کله ونی در حواشی روستای خربزان و از ضلع غربی با حواشی سادات سید ناصرالدین(ع) و از سمت جنوب با روستای هفتکده و طایفه گوران همسایه می باشد .

 

آبتاف3345

روستای زرآب از آب و هوای زاگرسی برخوردار است. گونه های زیادی از گیاهان خوراکی ،دارویی ،صنعتی ،درختان باثمر و انواع درختان صمغی مفید به وفور می توان یافت که از این گونه ها می توان به درخت ون یا سقز ، درختچه بادام، بوته کتیرا و گون و … اشاره نمود که اخیرا همین انواع فراورده ها گوشه ای از اقتصاد روستا و سایر عوامل زیربط را تامین نموده است.

آبتاف 582

یکی دیگر از درختان مفید درخت بلوط است که زیبایی منطقه را دوچندان کرده است فوایدآن در سطح سنتی ان فراوان است ، از این درخت بهره برداری هایی از جمله دانه بلوط آن که مصرف خوراکی داردهم برای انسان و هم برای احشام مورد استفاده قرار می گیرد و از شاخه و برگ آن برای خوراک دام و از چوب ان برای هیزم آتش استفاده می شود البته فوایدبسیار دیگری دارد که هیچ بهره برداری صنعتی از ان صورت نمی کیرد. گیاهان دیگری از جمله انجیر کوهی ،زالزالک ، کنگر، گل نیلوفر،بلالیک(آلبالوی وحشی) ،انواع سبزی های خوراکی از جمله تربچه کوهی، تره،طوله و دهها نوع دیگر در این منطقه به وفور دیده ومورد استفاده قرار می گیرد.

آبتاف45 

در این منطقه حیوانات فراوانی اعم از اهلی و وحشی وجود دارد ،از میان حیوانات اهلی می توان به گاو ،گوسفند،بز،اسب،قاطر،الاغ و انواع پرندگان همچون مرغ خانگی ،بوقلمون ،غاز ،اردک و … اشاره نمود. منطقه دارای گونه هایی از حیوانات وحشی از جمله نسل نادر پلنگ ها ،گرگ ،خرس،کفتار ،روباه،شغال خرگوش و پرندگان بومی همچون کبک،تیهو،کبوتر،کلاغ،عقاب و جغد می باشد.

 آبتاف4

منبع :کویرها و بیابان های ایران


منتشر شده

در

,

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *