گردشگری ایران

دارایی بافی

دارایی بافی

n00030775-r-b-002

 

از بافته های زیبا و منحصر به فرد یزد دارایی است پارچه ای که ماده اولیه آن از ابریشم طبیعی بوده است اما در حال حاضر در بافت آن از نخ ویسکوز استفاده می شود .

n00030775-r-b-012

دارایی که واژه غیر فارسی آن ایکات نام دارد واژه مالایایی است به معنی بستن ، گره زدن یا پیچانیدن است و منظور از آن شیوه بستن تار و پود از روی الگویی که از پیش آماده شده است .در کشور ایران این شیوه بافت از گذشته های دور در مناطق مختلفی وجود داشته است ولی در حال حاضر ایکات ( دارایی ) را تنها می توان در کارگاههای محدود شهر یزد مشاهده کرد. در مورد وجه تسمیه آن گفته می شود نام دارایی از آن جهت برای آن مصطلح شده که در قدیم این پارچه جهیزیه هر عروس و جز وسایل سرمایه ای او بوده است به این دلیل به آن دارایی گفته اند .

n00030775-r-b-007

قدیم این‌ پارچه در جهیزیه عروس جزء وسایل سرمایه‌ای بوده و دارایی عروس‌ محسوب می‌شده است و چون اشخاصی که این نوع پارچه را می‌خریدند ثروتمند بودند به این سبب به آن دارایی می‌گفتند.ویژگی خاص پارچه های دارایی نوع نقش آن است . پارچه زیبا و رنگارنگ دارایی با رنگهای گرم و پرشوری مانند زرد ، سبز ، قرمز و بنفش ناخودآگاه آدمی را به یاد گرمای سوزان کویر می اندازد و این گمان را به ذهن می آورد که شاید انتخاب رنگهای گرم از طرف هنرمندان دارایی باف یزدی امری غریزی و تحت تاثیر آب و هوای گرم و خشک این استان بوده است .

n00030775-r-b-020

نقشی که در پارچه دارایی دیده می‌شود نقشی است که در هنر سنتی ایران به چلیپا موسوم است که سابقه‌ی‌ این نقش در هنر سنتی ایران به چندین هزار سال می‌رسد. با روش ایکات، انواع پارچه که مورد استفاده رولحافی،بقچه،بقچه سوزنی،آستری لحاف و رومیزی است،تولید می‌گردد.

n00030775-r-b-014

دارایی بافی به عنوان هنر اصیل یزد بقایش در دستان پیرمردی به نام آقای رمضان رضایی است که با بیش از 80 سال سن اکنون  میراث دار هنر 800 ساله دارایی بافی است. دارایی بافی هنری با هشت قرن قدمت و از هنرهای متداول استان یزد بوده است، هنری که سینه به سینه از پدر به پسر به ارث رسید و سرپنجه های هنرمند مردمان سختکوش کویر، دارایی را در زمانی به اوج رساند. دارایی بافی پارچه ای دستباف است که با کارگاهی ساده و با در هم تنیدن تار و پودهای رنگی از جنس نخ و ابریشم، شکل می گیرد.


منتشر شده

در

,

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *