دسته‌ها
استان قم گویش ها و لهجه ها

زبان و گویش مردم قم

?????? ????? ?? ??????? ???? ?? ?? ???? ??????

استان قم به علت مهاجر پذیر بودن داراى انواع زبانها و لهجه‏ ها مى‏باشد. در منطقه نیروگاه، شهر قائم، زند آباد جمعیت کثیرى از ترکان ساکن هستند و به لهجه‏ هاى زنجانى، تبریزى، همدانى، اردبیلى و … صحبت مى‏کنند.

در بخش‏هایى از شهر قم به خصوص ابتداى خیابان چهارمردان و یزدان شهر نیز اعراب سکونت دارند.

استان قم  ۱۳۲ گویش گردآوری شده دارد و نمونه‌های باقی مانده آن بزودی گردآوری می‌شود.

۱۳۲ گویش در اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان قم گردآوری شد.

از ۱۶۰ روستای این استان ۱۳۲ نمونه گویشی گردآوری شده است  که در میان آنها گویش‌های ترکی، ترکی قشقایی، کردی، خلجی، بختیاری و کله کوی شیرازی به چشم می‌خورد که گردآوری آنها به طول انجامیده است.

زبان رسمى مردم قم فارسى درى است که از قدیم الایام به این زبان تکلم مینموده ‏اند. امروزه این گویش به لهجه تهرانى نزدیک مى‏شود و لهجه قمى اصیل بیشتر در میان افراد میان‏سال رایج است. اما مهاجرین ساکن این منطقه علاوه بر زبان فارسی به گویش و لهجه خاصی نیزسخن می‌گویند. مثلا عرب‌ها به زبان عربی ، افغانی‌ها به زبان پشتو و ترک‌ها به زبان ترکی. خلج‌ها که در فاصله سده‌های یازدهم تا چهاردهم در این منطقه اسکان یافته‌اند به گویش خاص خود تکلم می‌کنند که به گروه زبان‌های ترکی تعلق دارد . سایر گروه‌ها ترک زبان ایران به دشواری قادر به درک زبان خلجی هستند و زبان سخت و نا آشنایی است.

از زهرا مرادی (مدیر سایت)

من یک آدم کاملا عادی و معمولی هستم که عشق به کشورم ایران و گردشگری آن دارم که این عشق باعث شد این سایت را در سال ۱۳۹۲ با دوست عزیزم و یک تن از عزیزانم (حامی همیشگی این سایت) ، راه اندازی کنم.این سایت به هیچ نهاد دولتی، سازمان و یا شرکت خصوصی وابسته نیست و کاملا شخصی و خودجوش می باشد و هیچ پشتوانه ی مالی پشت این سایت وجود ندارد و تا الان با هزاران بالا و پایین های اقتصادی، این سایت را سرپا نگه داشتم و آن هم فقط به خاطر تعلق خاطر من به این سایت (مانند فرزندی برای من) و مهمتر از همه خدمت و آگاهی رسانی در زمینه گردشگری به مردم عزیز ایران می باشد. نمی دانم تا چه حد رضایت بازدیدکنندگان عزیز را فراهم کنم ولی تا آنجایی که در توانم باشد، به این کار ادامه خواهم داد.


 • ممنون از مطالبتون ولی لهجه اصلی مردم شهر قم و اطرافش (روستا ها و شهر های استان قم) لهجه کمج یا کمیجی یا همان لهجه قمیه خودمونه

  فوریه 15, 2014
  پاسخ
  • باسلام و عرض ادب… بسیار سپاسگزام از حضور گرم شما… بسیار ممنونم از اطلاعاتی که در اختیار ما و خوانندگان این سایت قرار دادید... سلامت و موفق باشید...

   فوریه 15, 2014
   پاسخ