غار اشکفت سیاه، کهگیلویه

غار اشکفت سیاه، کهگیلویه

اشکفت

این اشکفت در قسمت های بالایی کوهی در شمال روستای چالموره قرار دارد . درون غار پوشیده از کود حیوانی و خاکستر است . در بیشتر بخشهای جنوبی غار ، کف صخره مشخص است . در عوض در بخش شمالی کف غار دیده نمی شود و به نظر عمق بیشتری دارند .

در جلوی دهانه غار نهشته بسیاری قرار دارد. در مقابل غار سکویی از تخته سنگهای بزرگ چیده شده است که چندان قدیمی نیست و به نوعی مربوط به استفاده بومیان در دوره اخیر مربوط می شود . اشکفت سیاه در شمال روستای چالموره در بالای کوهی قرار دارد .

این محوطه در اقلیمی معتدل و نیمه کوهستانی قرار دارد . میزان بارش در این منطقه چندان زیاد نیست و زمینها جز در بهار پوشش گیاهی چندان خوبی ندارند . در اثر فرسایش ناشی از عوامل طبیعی ، قسمتهایی از اشکفت فرو ریخته است .

اشکفت 34

به نظر می رسد در نتیجه فعالیتهای انسانی بخشهایی از اشکفت دستکاری شده است . این اشکفت در قسمت های بالایی کوهی در شمال روستای چالموره قرار دارد . درون غار پوشیده از کود حیوانی و خاکستر است . در بیشتر بخشهای جنوبی غار، کف صخره مشخص است . در عوض در بخش شمالی کف غار دیده نمی شود و به نظر عمق بیشتری دارند .

در جلوی دهانه غار نهشته بسیاری قرار دارد . در مقابل غار سکویی از تخته سنگهای بزرگ چیده شده است که چندان قدیمی نیست و به نوعی مربوط به استفاده بومیان در دوره اخیر مربوط می شود . براساس شواهد موجود ، هم اکنون هم از این غار استفاده می شود .

درون غار و در مقابل آن مصنوعات سنگی به دست نیامد اما تعدادی سفال اسلامی منقوش موسوم به شبه پیش از تاریخی به دست آمد . البته مقابل غار پوشیده از علف و گیاه بود که شاید به این دلیل ابزار سنگی مشاهده نشد .

منبع :کویرها و بیابان های ایران

نظرات ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *