گردشگری ایران

مسجدمیرپنج -خامنه

مسجدمیرپنج -خامنه

میرپنج1

يكي از اين مكان‌هاي زيبا و مقدس مسجد ميرپنج خامنه است اين مسجد در مقابل شهرداري و در كوچه‌اي به همين نام واقع شد. مسجد ميرپنج در تاريخ 1284 قمري توسط حسين خان ميرپنجه سردار توپخانه مظفر الدين شاه قاجار بنا نهاده شده و در سال 1386 به ثبت آثار ملي ايران رسيده اين مسجد تنها مسجد منقش شهرستان شبستر است.

مسجد داراي سه در ورودي بوده كه درب شمالي به آرامگاه حسين‌خان باز مي‌شود، در شرقي كه قبلاً به عمارت حسين‌خان باز مي‌شده، امروز به باغ حسين خان و در جنوبي به باغ مسجد گشوده مي‌شود.

میرپنج8

هنگام ورود به مسجد از در شرقي وارد باغ آن مي‌شويم كه حدود 2 هزار مترمربع مساحت دارد باز مي‌شود. درختان ميوه اين باغ طراوت خاصي را به محوطه مسجد بخشيده‌اند. در قسمت شمالي باغ، مسجد حسين‌خان واقع شده كه ايوان آن به‌سمت در جنوبي نظاره مي‌كند اين ايوان با نقاشي‌هاي مربوط به روز عاشورا و نقش و نگارهاي اسليمي زيبا تزيين شده است.

براي ورود به مسجد از قسمت جنوبي آن 6 در وجود دارد كه سه در از سمت راست مسجد و سه درب از سمت چپ تعبيه شده است. بناي مسجد خشتي با تيرهاي چوبي است.

ترتيب درهاي مسجد از سمت راست به اين شكل است كه در اول به زن نشين مسجد در طبقه دوم، در دوم به چايخانه مسجد و در آخري به صحن اصلي مسجد باز مي‌شود.

میرپنج

سه درب سمت چپ نيز از چپ به راست به زن نشين مسجد در طبقه دوم، آشپزخانه مسجد و به صحن اصلي مسجد باز مي‌شود.

داخل مسجد 12 ستون چوبي در وسط سقف مسجد را بردوش مي‌كشند و در سمت جنوبي مسجد كه سمت قبله است محراب كوچكي با گچ بري‌هاي ساده‌اي قرار گرفته است، در كنار محراب منبر چوبي متعلق به دوران قاجار قرار گرفته در روبه‌روي محراب مسجد تاريخ تاسيس بنا به سال 1284 قمري توسط حسين‌خان ميرپنجه برروي تيرهاي‌ چوبي سقف نوشته شده است، در داخل مسجد خطاطي‌هايي به كمك دوده مشاهده مي‌شود كه غالباً نام اهل‌بيت(ع) نوشته شده است.

میرپنجغ7

اما در زاويه مسجد، نقاشي‌هايي از گل‌هاي زيبا و تصاويري از نماد‌هاي ايراني – اسلامي مشاهده مي‌شود.

در زن نشين سمت راست مسجد تصوير حسين‌خان و در زن نشين سمت مقابل تصوير آقا محمدخان قاجار كشيده شده است اين مسجد در ايام ماه محرم شاهد برگزاري مراسمات عزاداري است.

مسجدمیرپنج

دیدگاه‌ها

2 پاسخ به “مسجدمیرپنج -خامنه”

 1. علی خراطی خامنه نیم‌رخ
  علی خراطی خامنه

  با سلاماز اطلاع رسانی درباره مسجد میرپنج خامنه تشکر می کنم.

  1. مرضیه فلاح زاده نیم‌رخ
   مرضیه فلاح زاده

   با سلام
   سپاس از حضور گرمتون
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *