قالب وردپرس درنا توس
خانه / اطلاع رسانی و خدمات گردشگری / معرفی کتاب های گردشگری و هتلداری / معرفی کتاب ( آشنایی با فرهنگ عامه و اقوام ایرانی)
به کانال تلگرام سایت جامع گردشگری ایران بپیوندید

معرفی کتاب ( آشنایی با فرهنگ عامه و اقوام ایرانی)

آشنایی با فرهنگ عامه و اقوام ایرانی

 

 

 

کتاب «آشنایی با فرهنگ عامه و اقوام ایرانی» به قلم جمال انصاری در ۱۸ فصل تدوین شده است و در هر فصل، ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی هر یک از اقوام ایرانی را بررسی می‌کند.

«مدخلی بر فرهنگ عامه یا فولکلور» عنوان فصل نخست کتاب است. در این فصل، موضوع‌هایی همچون تاریخچه‌ فرهنگ عامه در ایران، ترانه‌ها، متل‌ها و لالایی‌های ایرانی بررسی می‌شود.

فصل بعدی کتاب، «سیر فرهنگ ایرانی در ادوار مختلف تاریخ» نام دارد و در فصل سوم نویسنده به نقش عوامل محیطی، انسانی و سیاسی در شکل‌گیری تمدن و فرهنگ‌های ایرانی می‌پردازد و پیش از پرداختن به موضوع اصلی، تعریفی از فرهنگ و ویژگی‌های آن ارایه می‌دهد.

«زمان و مکان تجمع و چگونگی شکل‌گیری اقوام در ایران» عنوان فصل چهارم کتاب است. در بخشی از این فصل آمده است: «آریایی‌ها که برخلاف بومیان ایران عادت به یکجانشینی نداشته و دایم در حرکت و جابجایی بودند موفق شدند تمامی اقوام بومی ساکن در ایران را یا مطیع خود کنند و یا آنان را از سرزمین خود برانند، این گروه پس از سکنی گزیدن در مناطق خاص جغرافیایی زمینه را برای حکومت در ایران تشکیل داده و سلسله‌های مادها، هخامنشیان، پارتیان یا اشکانیان و ساسانیان را به‌وجود ‌آوردند.»

فصل پنجم کتاب با نام «آشنایی با فرهنگ عامه و اقوام ایرانی» به بررسی عوامل مهم و موثر در استقرار اقوام ایرانی می‌پردازد. عوامل جغرافیایی و اقلیمی، درگیری‌های سیاسی، جنگ‌ها، مخاصمات منطقه‌ای و مساله امنیت برخی از این عوامل مهم به‌شمار می‌روند.

فصل‌های بعدی کتاب، هرکدام به بیان ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی اقوام ایرانی از کرد، لر، ترک، ایلام و ارمنی و مردم بلوچ، گیلان، ترکمن و همچنین اقلیت‌های زرتشتیان و کلیمیان اختصاص دارد.

در بخشی از کتاب درباره ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی اقوام کرد آمده است: «مردان عموما روی تشکچه و زنان و کودکان در سمت چپ تنور و در کنار کدبانوی خانه می‌نشینند. جلوی کدبانو سه پایه‌ای قرار دارد به‌نام (‌sekoutche) با دیگ غذا، در زمستان روی تنور کرسی می‌گذارند و روی کرسی لحاف می‌اندازند و همه اعضای خانه زیر کرسی دور تا دور آن می‌خوابند.»

چاپ نخست کتاب «آشنایی با فرهنگ عامه و اقوام ایرانی» تالیف جمال انصاری در ۳۲۰ صفحه، با شمارگان یک‌هزار نسخه و قیمت ۱۵ هزار تومان از سوی انتشارات سبحان نور روانه بازار کتاب شد.

وزن ۴۵۰ g
نویسنده جمال انصاری
ناشر سبحان نور
چاپ ۱۳۹۲
دوره چاپ اول
تعداد صفحات ۳۲۰
نوع کاغذ معمولی
اندازه کتاب وزیری
شابک ۷ -۴۸-۲۷۴۵-۹۶۴-۹۷۸
قیمت پشت جلد ۱۵۰۰۰ تومان

درباره ی زهرا مرادی

ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت را باهم راه بیندازیم.نمیدانیم تا چه حد رضایت بازدید کنندگان عزیز را فراهم کنیم ولی ما عاشقانه این کار را ادامه خواهیم داد.دوستانی هستیم که بسیار دوستانه و عاشقانه از راه دور باهم در تعامل هستیم و این وبسایت را باهم مدیریت میکنیم.هدف ما و کار ما تنها به وب ختم نمی شود و در کنار وب کارهای دیگری در زمینه گردشگری و غیر گردشگری(مثل:گردشگری و برنامه ریزی شهری و…)را انجام می دهیم که تا حالا با کمک خدا موفق بوده ایم و امیدواریم در این وبسایت هم بتوانیم موفق عمل کنیم.

مطلب پیشنهادی

معرفی کتاب (خط مشی گذاری در صنعت گردشگری)

معرفی اختصاصی از سایت گردشگری ایران (www.gardeshgariiran.ir) نام کتاب: خط مشی گذاری در صنعت گردشگری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *