معرفی کتاب (برنامه ریزی توسعه جهانگردی رویکردی همپیوند و پایدار)

معرفی کتاب (برنامه ریزی توسعه جهانگردی رویکردی همپیوند و پایدار)

برنامه ریزی توسعه جهانگردی رویکردی همپیوند و پایدار

 

 

 

فصل اول: بانگاهی به گردشگری در جهان امروز، مروری سریع به موضوع برنامه­ریزی توسعه جهانگردی دارد. در این فصل، نه تنها اطلاعات آماری و روندهای بین­ المللی گردشگری برای آشنایی با بزرگی و تحول پیوسته جهانگردی مطرح می­شود بلکه به تعریف هریک از واژه­ها و عبارت­های تخصصی بخش گردشگری براساس تعریف­های ارایه شده از سوی سازمان جهانی جهانگردی اشاره شده است.

فصل دوم: با نگاهی گذرا به تاریخ تکامل سفر و گردشگری، به بررسی روندهای توسعه جهانگردی دردنیای امروز پرداخته است. بررسی اهمیت برنامه­ریزی برای توسعه جهانگردی و ویژگی­های نظام گردشگری از دیگر مباحث این فصل است.

فصل سوم: با تعریف برنامه­ریزی به­طور کلی و برنامه­ریزی گردشگری به­طور مشخص آغاز شده، رویکردها و فنون معاصر برنامه­ریزی جهانگردی را بررسی و فرایند برنامه­ریزی راتشریح کرده است. سطوح تدوین برنامه توسعه جهانگردی، پیش امکان­سنجی و شرح خدمات انجام پروژه برنامه­ریزی از بخش­های این فصل است.

فصل چهارم: فرایند اساسی برنامه­ریزی را برای برنامه­ریزی توسعه جهانگردی در سطوح ملی و منطقه­ای تشریح می­کند؛ ملزومات تهیه یک برنامه توسعه جهانگردی در یک روش تلفیقی را مشخص کرده؛ یک دید جامع از فرآیند برنامه­ریزی، به دست می­دهد.

فصل پنجم: پیمایش و ارزیابی جاذبه­ها را مد نظر دارد. انواع جاذبه­ها و فعالیت­های جهانگردی را دسته­بندی و عناصر هر دسته را مورد بررسی قرار داده است معرفی فنون ارزیابی جاذبه­ها بخش پایانی مطالب این فصل است.

فصل ششم: به زیر ساخت­ها، خدمات، تسهیلات و بازارهای جهانگردی پرداخته است. در این فصل الگوهای پیمایش بازار جهانگردی، خصوصیات مطرح برای بخش­بندی بازار و الگوهای جهانی مسافرت و تمایلات جهانگردی در سطوح ملی بررسی شده است. موضوع­های قابل توجه برای پیمایش تسهیلات و خدمات موجود جهانگردی نیز در این فصل مطرح شده­اند.

فصل هفتم: به تلفیق یافته­ها و نتایج پیمایش­ها اختصاص دارد. فنون پیش ­بینی تعداد تخت و اتاق، تعریف و تحلیل وجوه مختلف ظرفیت تحمل و تعیین حداکثر تعداد مجاز گردشگر برای یک ناحیه در این فصل مورد بررسی قرار گرفته است.

وزن ۴۵۰ g
نویسنده دکتر حمید ضرغام بروجنی – عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی
اندازه کتاب وزیری
ناشر مهکامه
چاپ ۱۳۹۲
دوره چاپ چهارم
نوع کاغذ معمولی
تعداد صفحات ۲۹۶
شابک ۹۷۸۹۶۴۲۸۲۷۳۷۴
قیمت پشت جلد ۱۱۵۰۰تومان

نظرات ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *