قالب وردپرس درنا توس
به کانال تلگرام سایت جامع گردشگری ایران بپیوندید

پارک ملی سارى‌‌ گل

پارک ملی سارى‌‌ گل

ساری گل75

تاریخچه منطقه ساری گل

منطقه ساریگل در تاریخ بیستم شهریور ماه سال ۱۳۵۳ بموجب مصوبه شماره ۴۷ مورخ ۲۰/۹/۱۳۵۲ با عنوان ” منطقه حفاظت شده شاه جهان ” رسماً تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت. پس از انقلاب از منطقه حفاظت شده شاه جهان به منطقه حفاظت شده ساریگل تغییر نام داد و از آذر ماه سال ۱۳۸۱ بموجب اصلاحیه مصوبه شماره ۹۹ مورخ ۲۱/۶/۱۳۸۱ شورایعالی حفاظت محیط زیست به دو منطقه با عناوین پارک ملی ساریگل و منطقه حفاظت شده ساریگل تقسیم شد.(محدوده امن منطقه حفاظت شده ساریگل به پارک ملی ارتقاء داده شد)

از آن تاریخ تا کنون منطقه شاهد تحولات مثبتی در روند افزایش گونه های گیاهی و جانوری بوده، بگونه ای که امروز یکی از مناطق شاخص نه تنها در استان بلکه در سطح کشور می باشد.

 

ساری گل76

بر اساس مصوبات جاری ۲۰ درصد مساحت هریک از مناطق حفاظت شده به منظور تامین امنیت بهتر وحوش و حفظ ارزشهای اکولوژیکی آن تحت عنوان منطقه امن بطور کامل قرق گشته و حفاظت می گردد . بر این اساس در سال ۱۳۵۷ منطقه امن ساریگل با وسعت تقریبی ۸۰۰۰ هکتار مشخص و مورد تصویب قرار گرفت حفاظت کامل این منطقه سبب رشد غنای طبیعی آن گشته و به همین دلیل در سال ۱۳۸۱ بخاطر ویزگی های با ارزش اکولوژیکی آن به سطح پارک ملی ارتقاء یافت ودر حال حاضر نیز با همین نام تحت کنترل و مدیریت می باشد .

 

ساری گل 755

موقعیت جغرافیایی

منطقه ساریگل با موقعیت E5700 تا E5747 طول شرقی و N3655 تا N3750 عرض شمالی و با وسعتی معادل ۲۸۰۰۰ هکتار ( پارک ملی ساریگل حدود ۶۰۰۰ هکتار و منطقه حفاظت شده حدود ۲۲۰۰۰ هکتار ) در شرق شهرستان اسفراین واقع شده است حداقل فاصله آن با نزدیکترین شهر یعنی اسفراین ۸ کیلومتر و حداکثر آن حدود ۳۵ کیلومتر می باشد . بجنورد با ۹۰ کیلومتر و سبزوار با ۱۰۵ کیلومتر در فاصله های بعدی از این منطقه قرار گرفته اند .

 

ساری گل74

مناطق طبیعی تحت حفاظت در حقیقت بخش های بکرو با ارزش طبیعی هستند که به منظور حفظ تنوع زیستی و ادامه روند تکاملی گونه ها در شرایط کاملا طبیعی تحت کنترل قرار می گیرد . بهره برداری از این گونه مناطق در صورتی که مجاز باشد بایستی به گونه ای اعمال گردد که خدشه ای بر این روند تکاملی وارد نگردد و اصول پایداری اکوسیستم ها کاملا لحاظ گردد . پارک ملی و منطقه حفاظت شده ساریگل که مجموعه ای شاخص از این نمونه ها در استان خراسان بزرگ می باشد ، منطقه ایست با زیستگاه های متنوع کوهستانی مرتفع و سرد ، تپه ماهور های معتدل و سطح کمی جلگه ای با اقلیمی نسبتا گرمتر در مقایسه با نواحی کوهستانی منطقه .

 

ساری گل634

بخشی از منطقه حفاظت شده ساریگل که خود از سال  ۱۳۵۲  تحت حفاظت بوده در سال  ۱۳۸۱  از آن تفکیک وبه پارک ملی ارتقا یافته است .این پارک با مساحتی برابر  ۷۰۳۷  هکتار د راستان خراسان شمالی قرار دارد .دامنه ارتفاعی  ۱۴۰۰  تا  ۲۹۴۰  متر متوسط بارندگی ودرجه حرارت سالیانه  ۲۷۳  میلیمتر و ۱۴  درجه سانتیگراد منطقه را دارای اقلیم نیمه خشک معتدلنموده اند.

 

ساری گل876

پوشش گیاهی

 ارس ، زرشک ،  بید ، زالزالک ، کرکو ، انجیر وحشی ،  گردو ، باریجه ،  درمنه  ،کلاه میرحسن ، گون ، شیرخشت ، نسترن وحشی ، چوبک وکنگر اشاره داشت .

 

ساری گل

حیات جانوری

ساریگل یکی از زیستگاه های اصلی قوچ و میش اوریال است .جانوران دیگری نظیر پلنگ ، بزوپازن ، کفتار ، گرگ ، گربه پالاس ، گربه وحشی ، آهو ، قرقاول ، کبک ، تیهو  ، کوکو ، هما ، کرکس ، چکاوک ، سهره  ، عقا ب طلایی ، بالابن ، انواع سار گپه ، افعی سیاه ، کفچه مارو تیرمار نیز دراین منطقه زیست میکنند.وجود تنوع زیستی بالا رودهای پرآب  مناظر زیبا وراه های دسترسی مناسب پتانسیل مطلوبی  را برای فعالیت های گردشگری در منطقه فراهم کرده است . 

 

ساری گل99

پارک ملّی ساریگل در حال حاضر به عنوان یکی از غنی ترین مناطق چهارگانه کشور و از مهمترین سرمایه های پارک ارزش ملّی که نشانگر یک اکوسیستم سالم و نسبتا دست نخورده است، بشمار می رود. منطقه ساریگل در بر گیرنده تنوع جالبی از گیاهان و جانوران و انواع زیستگاه ها و اجتماعات گیاهی و چشم اندازهای طبیعی است.این منطقه یکی از محل های بسیار خوب رویش گیاه داروئی و صنعتی باریجه در استان خراسان است و همچنین زیستگاه یکی از اصیل ترین و زیبا ترینپستاران ایران یعنی قوچ اوریال بشمار می رورد.این منطقه در موقعیت جغرافیایی: ۵۷ درجه و۲۸ دقیقه تا ۵۷ درجه ۴۷ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۵۵ دقیقه ۳۷ درجه ۸ دقیقه عرض شمالی قرار گرفته و نزدیکترین فاصله آن تا شهر اسفراین حدود ۸ کیلومتر است.منطقه حفاظت شده ساریگل یکی از کوهستانی ترین مناطق خراسان است و تقریبا سراسرآن از کوه های مرتفع و دره های عمیق تشکیل شده است.

 

ساری گل33

 چشم انداز (Land scape )

از شاخص ترین جاذبه های طبیعی این منطقه میتوان به آبشار ایزی، رودخانه و دره اردغان، روستای سرچشمه، مناطق دیدنی پشت سد اسفراین و …… اشاره کرد.

درباره ی مرضیه فلاح زاده

ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت را باهم راه بیندازیم.نمیدانیم تا چه حد رضایت بازدید کنندگان عزیز را فراهم کنیم ولی ما عاشقانه این کار را ادامه خواهیم داد.دوستانی هستیم که بسیار دوستانه و عاشقانه از راه دور باهم در تعامل هستیم و این وبسایت را باهم مدیریت میکنیم.هدف ما و کار ما تنها به وب ختم نمی شود و در کنار وب کارهای دیگری در زمینه گردشگری و غیر گردشگری(مثل:گردشگری و برنامه ریزی شهری و…)را انجام می دهیم که تا حالا با کمک خدا موفق بوده ایم و امیدواریم در این وبسایت هم بتوانیم موفق عمل کنیم.

مطلب پیشنهادی

ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

    برای دانلود ویدیو به طور مستقیم بر روی آیکون زیر کلیک بفرمایید:   …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *