قالب وردپرس درنا توس
به کانال تلگرام سایت جامع گردشگری ایران بپیوندید

پارک ملی سالوک

پارک ملی سالوک

سالوک53

پارک ملی سالوک در استان خراسان بین N3715 تا N3707 عرض شمالی و E5717 تا E5703 طول شرقی واقع شده است. مساحت آن ۱۱۶۷۰ هکتار می باشد.

سالوک در شمال غربی اسفراین قرار دارد و در این منطقه دره‌های زیبا و دیدنی زاری، جوزی و چهار برج جنگل‌های پراکنده مشهود است. این منطقه زیستگاه پرندگان و حیوانات بسیاری همچون آهو، قوچ، میش است و جاذبه‌های گیاهی مانند گلابی و آلوچه وحشی، زرشک، قره‌میغ، ریخوک، زالزالک، نسترن وحشی، افرا کرکو، گز انجیر و گردو است. دره توی سالوک با طول حدود ‪ ۱۵‬کیلومتر دارای ‪ ۱۵‬چشمه دایمی به صورت نهر است که منظره‌های بسیار زیبا و دیدنی را بوجود آورده است.

سالوک64

دژ قدیمی معروف به قلعه سالوک یا صعلوک از بناهای است. این قلعه تاریخی در شمال منطقه حفاظت شده سالوک واقع شده و در انتهای دره زاری و بر فراز صخره‌های صعب‌العبور سالوک بنا شده است. وجود غارهای مهم از جمله غار رختیان و غار پلنگ تخته نی در سالوک و غار پیش قلعه در پارک ملی و حفاظت شده ساریگل از مناطقی هستند که گردشگران و طبیعت دوستان را به سوی خود جذب می‌کند.

سالوک64342

غار پیش قلعه در منطقه ساریگل واقع بوده و بخاطر اینکه در دیواره صخره قرار دارد ورود به این مکان مستلزم وسایل و تجهیزات است و بر اساس شنیده‌ها این غار از عمق بسیار زیادی برخوردار بوده و در گذشته مردم برای پیدا کردن آثار باستانی به داخل آن می‌رفته‌اند و اعتقاد دارند که در این غار آثار باستانی فراوانی وجود دارد.

سالوک 753

وجود چشمه‌های فراوان مانند چشمه سیاه خانه، چشمه دره جوز، چشمه اردغان، چشمه سفیدارلی، چشمه بازی گربه، چشمه عرب و چشمه ترنو در اسفراین که غبار خستگی را از تن رهگذران می‌زداید.

 

سالوک8763

بخش شرقی منطقه حفاظت شده سالوک که خود از سال ۱۳۵۲تحت حفاظتبوده سال ۱۳۸۱به پارک ملی ارتقا یافته است. این پارک با مساحت ۸۲۳۱هکتار در استان خراسان شمالی قرار دارد .دامنه ارتفاعی ۱۱۵۰ تا ۲۱۷۰  متر ، دما وبارندگی متوسط  سالیانه ۱۲درجه سانتیگراد و ۲۸۰ میلیمترمنطقه رادارای اقلیم نیمه خشک معتدلکرده است .

سالوک877

 پوشش گیاهی قالب منطقه در بخش های کوهستانی جنگل های پراکندهارس قابل مشاهده است .

از دیگر گونه های گیاهی منطقه میتوان به کلاه میرحسن – گون – زالزالک -زرشک  –  نسترن وحشی  –  گـوجه وحشـی  –  انـجـیر –  کمـا –  کـلـاغـک -زیره و انواع لاله ها اشاره  نمود.

 قوچ و میش اوریـال و پـازن و بـز درکوهستان ها وآهو دردشتها از جانوران شاخص منطقه به شمار می آیند .دیگر گونه های مهم جانوری منطقه عبارتندا ز:

 پلنگ – گراز – گرگ – روباه معمولی – شغال – کفتار- گربه پالاس- سمور سنگی –تشی – کبک – کبک دری – تیهو – کوکو – قرقاول– چکاوک – انواع سسک ها -کوکرها – سهره ها- سارگپه ها – بحری – کفچه مار ومار اتشی.

 

شرایط اقلیمی
میانگین سالانه دما در منطقه حدود ۱۲ درجه سانتیگراد برآورد گردیده است.حداقل مطلق دمای ماهانه در دی ماه ۵/۱۶ و حداکثر مطلق آن در تیر ماه حدود ۳۴ درجه سانتیگراد است.نوع بارش در فصل زمستان مخصوصا در مناطق مرتفع به شکل برف می باشد. متوسط بارندگی ماهانه برای منطقه حداکثر حدود ۵۸ میلیمتر ثبت شده است.
منطقه سالوک از نظر تقسیم بندی اقلیمی در ناحیه خشک و نیمه خشک قرار دارد.

 

سالوک99

 

زمین شناسی
منطقه سالوک بخشی از زون بینالود در البرز شرقی است. از نظر ژئومورفولوژی منطقه سالوک به دو واحد کوهستان و دشت تقسیم می شود. مرتفع ترین نقطه کوه سالوک می باشد که ۲۹۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. حداقل ارتفاع منطقه با ارتفاع ۱۰۸۰ متر در دشت جنوبی آن که زیستگاه آهو می باشد قرار گرفته است.

 

سالوک 34

 

جاذبه های اکوتوریسمی
وجود توده های ارس،دره های زیبا،تنوع گونه های گیاهی و جانوری،اثر تاریخی بیش قلعه و راه های دسترسی مناسب،زمینه فعالیت های گردشگری را در منطقه فراهم نموده اند. از بهترین آثار تاریخی آن می توان از قلعه معروف به سالوک یا صلعوک در شمال غربی منطقه نام برد که در انتهای دره زاری و بر فراز صخره های صعب العبور سالوک بنا گشته است.

پوشش گیاهی: ارس,‌زرشک ,‌ افدرا,‌گوجه وحشی,‌درمنه ,‌گون و کلاه میرحسن.

پستانداران: آهو, گرگ,‌ قوچ ومیش, کل وبز, پلنگ,‌کفتار, روباه ,‌خوک وحشی, شغال ,تشی, خرگوش, سمور, سنجاب زمینی وگورکن .

پرندگان : کوکر,چکاوک, کبک,‌تیهو,‌باقرقره ,‌سسک و ‌جغد .

 

 

سالوک

عوامل تخریب و تهدید سالوک
۱٫ کشاورزی: در این منطقه به دو صورت دیم و آبی وجود دارد. کشاورزی دیم چون در این منطقه به صورت شیب دار اجرا می شود، عامل فرسایش آبی را در پی دارد.کشاورزی آبی اگر چه به میزان کشاورزی دیم باعث تخریب نمی شوند ولی به خاطر حضور کشاورزان در منطقه شرایط ناامنی و استرس را برای وحوش فراهم می کند.
۲٫ چرای مفرط: یکی از مخرب ترین موارد تخریب مراتع می باشد. متاسفانه دام بسیار بیشتر از ظرفیت قابل تحمل مرتع وارد چراگاه می شود که باعث کوبیده شدن خاک،توقف رشد و نهایتا عاری شدن خاک از پوشش می شود و به دنبال آن حضور انسان و سگ امنیت را از وحوش می گیرد که ممکن است منجر به کاهش تولید مثل شود.
۳٫ راه های ارتباطی: باعث تسهیل ورود شکارچیان غیر قانونی به منطقه می شود و علاوه بر آن باعث ورود ماشین آلات کشاورزی از جمله تراکتور به منطقه می شود.
البته الگوی ساختمان سازی در روستاهای اطراف منطقه، مصارف سوخت باعث نابودی جنگل های منطقه شده است.

منبع :کویرها و بیابان های ایران

درباره ی مرضیه فلاح زاده

ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت را باهم راه بیندازیم.نمیدانیم تا چه حد رضایت بازدید کنندگان عزیز را فراهم کنیم ولی ما عاشقانه این کار را ادامه خواهیم داد.دوستانی هستیم که بسیار دوستانه و عاشقانه از راه دور باهم در تعامل هستیم و این وبسایت را باهم مدیریت میکنیم.هدف ما و کار ما تنها به وب ختم نمی شود و در کنار وب کارهای دیگری در زمینه گردشگری و غیر گردشگری(مثل:گردشگری و برنامه ریزی شهری و…)را انجام می دهیم که تا حالا با کمک خدا موفق بوده ایم و امیدواریم در این وبسایت هم بتوانیم موفق عمل کنیم.

مطلب پیشنهادی

ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

    برای دانلود ویدیو به طور مستقیم بر روی آیکون زیر کلیک بفرمایید:   …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *