گردشگری ایران

پارک پردیسان – تهران

پارک پردیسان – تهران

پارک جنگلی پردیسان یکی از بوستان‌های بزرگ و مشهور شهر تهران است که در شمال غربی آن قرار دارد. پارک جنگلی پردیسان از شمال به بزرگراه همت و محله شهرک غرب، از شرق به بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری، از غرب به مسیل رودخانه پونک و از جنوب به بزرگراه حکیم و محله بلوار مرزداران محدود می‌شود.

پردیسان 4567

 بزرگراه یادگار امام با جهت شمال به جنوب، این بوستان را به دو بخش تقسیم نموده که پیوند آن‌ها از طریق دو پل برقرار شده است. ایده اولیه احداث اکوپارک طبیعت به اوایل دهه ۱۳۵۰ خورشیدی بازمی‌گردد. در آن هنگام سازمان تازه تأسیس حفاظت محیط زیست تصمیم گرفت تا پارکی را احداث کند که تمام مناطق جغرافیایی و زیست محیطی اصلی جهان را دربر داشته باشد تا بازدیدکنندگان آن بتوانند با گشت و گذار در آن، اطلاعات و آگاهی‌های زیست محیطی از نقاط مختلف کره زمین را دریافت نمایند.

پردیسان 4567

در واقع اهداف اصلی این پارک را می‌توان در ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی- تخصصی محیط زیست و ارائه آموزش‌های عمومی همراه با گذران اوقات فراغت خلاصه نمود. در سال ۱۳۵۳ برای اولین بار این اراضی توسط وزارت کشاورزی، بنیاد پهلوی سابق و شهرداری تهران در مکانی که به این امر اختصاص یافت، تصویب شد.

پردیسان 345

 بار دوم پس از انقلاب در سال ۱۳۵۹ مجدداً به تصویب شورای طرح و بررسی شهرداری تهران رسید. بار سوم در سال ۱۳۷۴ به تأیید کار کمیسیون ماده ۵ رسید و در نهایت در ۱۳ آبان ۱۳۷۶، طرح جامع اکوپارک طبیعت پردیسان مورد تصویب کمیسیون ماده ۵ شورای عالی شهرسازی و معماری قرار گرفت و در همان سال به شهرداری منطقه ۲ ابلاغ شد

پردیسان 45

. موزه تنوع زیستی، موزه آب و باغ وحش از جمله بخش‌های مستقر در این بوستان وسیع است. موزه تنوع زیستی با انواع حیوانات و حشرات تاکسیدرمی شده و زنده، مورد توجه مراجعه‌کنندگان این بوستان جنگلی می‌باشد. حیات وحش موجود در پارک شامل گوشتخواران، علفخواران، همه چیز خواران، پرندگان شکاری و سایر پرندگان را شامل می‌شود

پردیسان45

.

سالن همایش و اجتماعات، سالن نمایش فیلم، بوفه، پارکینگ و سرویس بهداشتی از دیگر امکانات این بوستان است. به دلیل وجود فضای وسیع پارک و محیط باز در پیرامون آن، بادبادک‌بازی از فعالیت‌های رایج و پرطرفدار در این پارک می‌باشد. در قسمت جنوبی پارک جنگلی پردیسان ساختمان سازمان حفاظت محیط زیست ایران واقع شده است.


منتشر شده

در

,

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *