دسته‌ها
استان خراسان رضوی طبیعی و تفریحی

چشمه گیلاس – چناران

چشمه گیلاس – چناران

گیلاس 34

چشمه گیلاس یکی از چشمه‌های استان خراسان رضوی است که در روستای چشمه گیلاس در فاصله تقریبی ۲۵ کیلومتری چناران و ۵۰ کیلومتری شمال غربی مشهد قرار دارد.

این چشمه که در ارتفاع ۱۰۱۰ متری از سطح دریا واقع شده است، یکی از چشمه‌های معروف کشور می‌باشد. عمق این چشمه ۴ تا ۵ متر و میزان دِبی (آبدهی) آن ۲۳۰ لیتر در ثانیه است و از نوع چشمه‌های کارستی (آهکی) به شمار می‌رود از این رو آب آن دارای درجه سختی بیشتری نسبت به دیگر چشمه‌های موجود در اطراف مشهد می‌باشد. در دوره‌های مختلف اطراف این چشمه با دیوار و حصار، محصور شد.

گیلاس 57

در دوره تیموریان، امیر علیشیر نوایی اقدام به جاری نمودن آب این چشمه تا شهر مشهد نمود که این اقدام ارزشمند در سال‌های ۱۰۱۶ تا ۱۰۲۳ هجری قمری توسط شاه عباس صفوی تکمیل شد به طوری که آب این چشمه از میان خیابان شهر جاری و از میان صحن حرم مطهر امام رضا(ع) عبور می‌کرد. در حال حاضر آب چشمه گیلاس در مشهد جاری نیست اما شهرت تاریخی و دیرینه آن هنوز نام خوش و سابقه این چشمه تاریخی را در خاطره‌های مردم توس و مشهد حفظ کرده است.

گیلاس

چشمه گیلاس که در گذشته با نام «گلسب» خوانده می‌شد، به علت واقع شدن در شرایط خاص جغرافیایی، همیشه دارای آب است. این چشمه در محل اختلاف سطح دو جلگه توس و مشهد و وضع خاص ارتفاعات نزدیک آن، از مخزن آب فراوانی در شمال چشمه بهره‌مند می‌شود.

روستای چشمه گیلاس در تابستان‌ها هوای خنک و مطبوعی دارد از این رو در این فصل گردشگران و طبیعت‌دوستان بسیاری به آن مراجعه می‌نمایند.

گیلاس1

روستای چشمه گیلاس از توابع دهستان بیزکی بخش گلبهار و یکی از مناطق ییلاقی شهرستان چناران می‌باشد. دسترسی به این روستا از طریق جاده مشهد- قوچان امکان‌پذیر است.

از مرضیه فلاح زاده

ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت را باهم راه بیندازیم.نمیدانیم تا چه حد رضایت بازدید کنندگان عزیز را فراهم کنیم ولی ما عاشقانه این کار را ادامه خواهیم داد.دوستانی هستیم که بسیار دوستانه و عاشقانه از راه دور باهم در تعامل هستیم و این وبسایت را باهم مدیریت میکنیم.هدف ما و کار ما تنها به وب ختم نمی شود و در کنار وب کارهای دیگری در زمینه گردشگری و غیر گردشگری(مثل:گردشگری و برنامه ریزی شهری و…)را انجام می دهیم که تا حالا با کمک خدا موفق بوده ایم و امیدواریم در این وبسایت هم بتوانیم موفق عمل کنیم.