قالب وردپرس درنا توس
به کانال تلگرام سایت جامع گردشگری ایران بپیوندید

گویش محلی خراسان شمالی

گویش خراسان شمالی

 

 

 

استان خراسان شمالی از استانهایی است که زبان و لهجه‌های زیادی در آن متداول است.مردم این خطه با پراکنش متفاوت با گویشهای :ترکی، فارسی، تاتی، بلوچی، کردی کرمانجی، ترکمنی، فارسی دری و…سالیان سال با هم ارتباط داشته و دارند.شبیه این تفاوت گفتاری، تفاوتهایی درمذهب و فرهنگ اهالی نیز دیده می‌شود.فارغ از بعضی رفتارهای اختلاف انگیز با منشاءاستعماری، مردم این ناحیه ازایران بدون توجه به زبان ُ مذهب و فرهنگ درتعامل بایکدیگربوده، در دادوستدها و حتی ازدواج اقوام مختلف مشکلی وجود ندارد. باهمه اینها ازسالهاپیش خطر انقراض بعضی گویشها احساس می‌شود.

شمال خراسان یکی از متنوع‌ترین مناطق بومی و زبانی کشور را تشکیل می‌دهد که شاید در سطح حهان نیز کم نظیر باشد . نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که در حال حاضر ۱۴ گروه قومی با ۴۵۶ نوع زبان و لهجه در شمال خراسان زیست می‌کنند . این اقوام با همه تفوت‌ها و ویژگی‌های قومی زبانب و فرهنگی ، و به رغم داشتن تاریخی آشفته و گاه به خون آلوده ، اکنون به طور مسالمت آمیزی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.

آمیختگی قومی فرهنگی که گاه به آمیختگی زبان نیز انجامیده ، یکی از ویژگی‌های مهم جوامع انسانی این منطقه از کشور است . برای نمونه از ۴۵۶ زبان و لهجه شناسایی شده در شمال خراسان ، ۱۲۷ لهجه فارسی – کردی، ۱۰۸ لهجه فارسی – ترکی – کردی، ۳۲ نوع فارسی – ترکی، ۲ نوع فارسی – بلوچی- و یک نوع فارسی – عربی بوده اند .

همچنین ۴ نوع زبان کردی ، ۱۷ نوع زبان و لهجه ترکی ، ۱۴ نوع زبان ترکمن ، ۲ نوع زبان تاتاری  و بربری ، و ۱۴ نوع زبان نامشخص و ناشناخته  در این منطقه مورد شناسایی  قرار گرفته است .

در مجموع می‌توان گفت که سه قوم ترک ، کرد و فارس اکثریت حمعیت و سه زبان ترکی ، کردی و فارسی زبان‌های اصلی منطفه خراسان شمالی را تشکیل می‌دهند .

درباره ی زهرا مرادی

ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت را باهم راه بیندازیم.نمیدانیم تا چه حد رضایت بازدید کنندگان عزیز را فراهم کنیم ولی ما عاشقانه این کار را ادامه خواهیم داد.دوستانی هستیم که بسیار دوستانه و عاشقانه از راه دور باهم در تعامل هستیم و این وبسایت را باهم مدیریت میکنیم.هدف ما و کار ما تنها به وب ختم نمی شود و در کنار وب کارهای دیگری در زمینه گردشگری و غیر گردشگری(مثل:گردشگری و برنامه ریزی شهری و…)را انجام می دهیم که تا حالا با کمک خدا موفق بوده ایم و امیدواریم در این وبسایت هم بتوانیم موفق عمل کنیم.

مطلب پیشنهادی

پارک ملی سارى‌‌ گل

پارک ملی سارى‌‌ گل تاریخچه منطقه ساری گل منطقه ساریگل در تاریخ بیستم شهریور ماه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *