گردشگری ایران

دریاچه میقان

دریاچه میثاق در دل کویر

در شمال شرقی شهر اراک و در منطقه فراهان سفلی دریاچه فصلی قرار دارد که در فصل بارندگی پر آب دیده شده و در فصول خشک به صورت با تلاق و نمک زار در می آید که به کویر یا دریاچه میثاق شهرت دارد.

بهار زیباترین فصل این دریاچه است چنانکه صبح زود راهی این منطقه شوی از دیدن جانوران کویری و مرغان دریایی بی نصیب نخواهی ماند.

زیبایی و حال و هوای این دریاچه در سکوت و صدای مرغان تعریف می شود.

زیبایی این دریاچه در تمام ایام روز به ویژه در هنگام طلوع و غروب خورشید شگفت انگیز است و جلوه ها و سراب های ایجاد شده آن هر بیننده ای را متحیر می کند.

مساحت دریاچه بین 100 تا 110 کیلومتر مربع بوده و حدود 1655 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.دریاچه در فصل پاییزو زمستان زیستگاه پرندگان مهاجری است که از نواحی سرد سیری به سوی سرزمین های گرمسیری کوچ ی کنند.

در اطراف دریاچه و کویر ،گیاهان شورزاری وجود دارد که به قره داغ معروف و بومی منطقه است و مانن سدی پیش روی شن های روان ایستاده و به صورت چتری بزرگ شاخه های خود را روی تپه های ماسه ای می گستراند تا از حرکت شن ها هنگام باد جلوگیری کند.

ریشه ی این گیاه به سرعت در داخل تپه های ماسه ای نفوذ کرده و مانع پراکندگی ماسه ها می شود.این گیاه به قهرمان کویر مشهور شده و به صورت طبیعی باعث تثبیت شن های روان گردیده و هم اکنون حدود 39 هزار هکتاراز زمین های اطراف کویر را پوشانده است.

دیدگاه‌ها

2 پاسخ به “دریاچه میقان”

 1. علی حلوایی نیم‌رخ

  با سلام
  نام در یاچه میقان صحیح است(به کویر میقان و تالاب میقان هم معروف است) که بر گرفته از نام روستایی به همین نام واقع در مجاورت دریاچه است
  برای اطلاعات بیشتر می توانید به وبلاگ safar123.blogfa.comنیز مراجعه کنید
  شاد باشید

  1. مرادی نیم‌رخ
   مرادی

   باسلام.بسیار سپاسگزارم از حضور گرم شما…
   چشم،حتما…متشکرم…
   موفق باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *