قالب وردپرس درنا توس
خانه / اطلاع رسانی و خدمات گردشگری / معرفی کتاب های گردشگری و هتلداری / معرفی کتاب (مهمان داری و مهمان نوازی ایرانی)
به کانال تلگرام سایت جامع گردشگری ایران بپیوندید

معرفی کتاب (مهمان داری و مهمان نوازی ایرانی)

معرفی اختصاصی از سایت گردشگری ایران (www.gardeshgariiran.ir)

نام کتاب: مهمان داری و مهمان نوازی ایرانی

نویسنده: لیدا علی نژاد سلیم

ناشر: دفتر پژوهشهای فرهنگی

تعداد صفحه: ۱۷۲ صفحه

قیمت: ۱۱ هزار تومان

تاریخ چاپ: ۱۳۹۵

تیراژ: ۱۰۰۰ نسخه  

فرهنگ مهمان‌نوازی در بین ایرانیان سرشار از زیبایی‌های خاص خود است به‌طوری که از گذشته تاکنون در میان اقوام مختلف ایران، تنوع، جلوه و وزن بزرگی داشته است. این کتاب بر آن است تا دریچه‌ای به روی فرهنگ گسترده و رنگارنگ مهمان‌نوازی ایرانی بگشاید و با بهره‌گیری از مستندات موجود و معتبر، زوایای مغفول و کم‌تر توجه شده در مهمان‌نوازی ایرانی را نشان دهد. کتاب «مهمان‌داری و مهمان‌نوازی ایرانی» نتیجه انجام پروژه‌ای است که با پیشنهاد کانون راهنمایان گردشگری ایران به مناسبت برگزاری کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری ۲۰۱۷ (۱۳۹۵ ش.) شکل گرفته است و دفتر پژوهشهای فرهنگی این کتاب را منتشر کرده است. فصل اول کتاب با محوریت ادبیات مهمان‌نوازی ایرانیان تنظیم شده است. فصل‌های دوم تا چهارم در هشت فصل به موضوع مهمان‌نوازی ایرانی از مناظر جامعه‌شناسانه، تاریخی و دینی می‌پردازد.

فصل‌های پنجم و ششم به مهمان‌داری و مهمان‌نوازی در ادب عامه و فرهنگ مردم ایرانی اختصاص یافته و تمثیل و مثل‌ها، ضرب‌المثل‌ها، قصه‌ها، لطیفه‌ها و حکایت‌های شیرین مربوط به این موضوع، هم‌چنین طی این فصول آداب استقبال از مهمان و باورهای مردمی مربوط به این مباحث شرح داده شده است. جلوه‌های مهمان‌نوازی در «معماری ایرانی» و رابطه «خانه ایرانی» و «مهمان» از فصل‌های جذاب این کتاب است. کتاب با شرح خاطراتی از راهنمایان گردشگری از مهمان‌نوازی و مهمان‌داری ایرانیان در هشتمین فصل خود پایان می‌یابد.

معرفی کتاب (مهمان داری و مهمان نوازی ایرانی)

درباره ی زهرا مرادی (مدیر سایت)

من یک آدم کاملا عادی و معمولی هستم که عشق به کشورم ایران و گردشگری آن دارم که این عشق باعث شد این سایت را در سال ۱۳۹۲ با دوست عزیزم و یک تن از عزیزانم (حامی همیشگی این سایت) ، راه اندازی کنم.این سایت به هیچ نهاد دولتی، سازمان و یا شرکت خصوصی وابسته نیست و کاملا شخصی و خودجوش می باشد و هیچ پشتوانه ی مالی پشت این سایت وجود ندارد و تا الان با هزاران بالا و پایین های اقتصادی، این سایت را سرپا نگه داشتم و آن هم فقط به خاطر تعلق خاطر من به این سایت (مانند فرزندی برای من) و مهمتر از همه خدمت و آگاهی رسانی در زمینه گردشگری به مردم عزیز ایران می باشد. نمی دانم تا چه حد رضایت بازدیدکنندگان عزیز را فراهم کنم ولی تا آنجایی که در توانم باشد، به این کار ادامه خواهم داد.

مطلب پیشنهادی

معرفی کتاب (کوه پیمایی و طبیعت گردی)

معرفی اختصاصی از سایت گردشگری ایران (www.gardeshgariiran.ir) پیاده روی در مرتعی سرسبز در یک روز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *