گردشگری ایران

موزه خوشنویسی قزوین

موزه خوشنويسي

استان قزوين با داشتن پيشينه اي غني در زمينه هنر خوشنويسي و وجود هنرمندان چيره دستي كه هم اكنون در اين زمينه به خلق آثار ارزشمند مشغولند،به عنوان پايتخت خوشنويسي ايران شناخته شده است.به همين منظور سازمان ميراث فرهنگي كشور تابلوهاي بسيار نفيس خوشنويسان دوره هاي مختلف ايران را در محل اين موزه گرد آوري و آن ها را به معرض نمايش گذاشته است.

یکی از آثار مهم دوره صفوی در قزوین عمارت چهلستون یا کلاه فرنگی است که در وسط باغ بزرگی قرار دارد و تنها کوشک باقی مانده از مجموعه کاخ های سلطنتی روزگار شاه طهماسب است.این بنا ساختمانی هشت گوش به مساحت تقریبی 500 متر مربع است که بر اساس نقشه ی معماری ترک در دو طبقه ساخته شده و دارای تالارها و اتاق های کوچکی در هر طبقه است. نقاشی های دیواری طبقه اول نمونه ای از هنر نگارگری مکتب قزوین و دارای شهرت فراوان است.اين کاخ در سال 1337 به عنوان گنجينه اشياي تاريخي و باستاني مورد استفاده قرار گرفت و هم‌ اکنون به موزه خوشنويسي قزوين تبديل شده‌ است. از آن تاریخ به بعد این مکان شامل طبقات اول و دوم پذیرای بازدیدکنندگان و علاقه مندان به هنر خوشنویسی است .

آثار خوشنویسی به نمایش درآمده در این موزه عمدتا  به خط نستعلق و شکسته نستعلیق است  و اثر دست استادان و پیشکسوتان این عرصه می باشد . نوع نگارش ها سبک های خوشنویسی منطقه قزوین را می نمایاند . در این مجموعه  آثار هنرمندانی چون میرعماد حسنی قزوینی ،  درویش عبد المجید طالقانی  و میرزا غلامرضا عماد الکتاب به نمایش گذاشته شده است .

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *