موزه خوشنویسی قزوین

موزه خوشنویسی قزوین

موزه خوشنویسی

استان قزوین با داشتن پیشینه ای غنی در زمینه هنر خوشنویسی و وجود هنرمندان چیره دستی که هم اکنون در این زمینه به خلق آثار ارزشمند مشغولند،به عنوان پایتخت خوشنویسی ایران شناخته شده است.به همین منظور سازمان میراث فرهنگی کشور تابلوهای بسیار نفیس خوشنویسان دوره های مختلف ایران را در محل این موزه گرد آوری و آن ها را به معرض نمایش گذاشته است.

یکی از آثار مهم دوره صفوی در قزوین عمارت چهلستون یا کلاه فرنگی است که در وسط باغ بزرگی قرار دارد و تنها کوشک باقی مانده از مجموعه کاخ های سلطنتی روزگار شاه طهماسب است.این بنا ساختمانی هشت گوش به مساحت تقریبی ۵۰۰ متر مربع است که بر اساس نقشه ی معماری ترک در دو طبقه ساخته شده و دارای تالارها و اتاق های کوچکی در هر طبقه است. نقاشی های دیواری طبقه اول نمونه ای از هنر نگارگری مکتب قزوین و دارای شهرت فراوان است.این کاخ در سال ۱۳۳۷ به عنوان گنجینه اشیای تاریخی و باستانی مورد استفاده قرار گرفت و هم‌ اکنون به موزه خوشنویسی قزوین تبدیل شده‌ است. از آن تاریخ به بعد این مکان شامل طبقات اول و دوم پذیرای بازدیدکنندگان و علاقه مندان به هنر خوشنویسی است .

آثار خوشنویسی به نمایش درآمده در این موزه عمدتا  به خط نستعلق و شکسته نستعلیق است  و اثر دست استادان و پیشکسوتان این عرصه می باشد . نوع نگارش ها سبک های خوشنویسی منطقه قزوین را می نمایاند . در این مجموعه  آثار هنرمندانی چون میرعماد حسنی قزوینی ،  درویش عبد المجید طالقانی  و میرزا غلامرضا عماد الکتاب به نمایش گذاشته شده است .

نظرات ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *