گردشگری ایران

کلیسای وانک – اصفهان

کلیسای وانک – اصفهان

کلیسای وانک برروی پایه های بنای اولیه آن که قدمتش به سال 1605 میلادی می رسد بنا شده است. این کلیسا بخاطر هنر معماری که در بنای آن به کار رفته به عنوان یکی از مشهورترین ،زیباترین و مهمترین کلیساهای ایران به خصوص در اصفهان به شما می آید.

 

این کلیسا و موسسات وابسته به آن به خصوص موزه،چاپخانه و کتابخانه بزرگ آن مایه فخر و مباهات ارامنه ایران است.هر ساله ده هزار گردشگر ایرانی و خارجی که به منظور بازدید از بناهای تاریخی به  اصفهان می آیند از کلیسای وانک و موزه جلفا نیز بازدید به عمل می آورند.

 

داخل این کلیسا نیز که سرتاسر با نقاشی های زیبایی احاطه شده چشم هر بیننده ای را به سمت خود معطوف می کند.

 

دور تا دور گنبد هشت پنجره و در فاصله میان آنها تصویر آفرینش آدم و حوا و رانده شدن آنان از بهشت و مابقی ماجرا نقش بسته است.

 

در محل عوام کلیسا نیز تصاویری از روز رستاخیزترسیم شده است و در محل سرود خوان کلیسا تصاویر مربوط به حضرت عیسی مسیح علیه السلام از بشارت تولد وی و حضرت مریم تا معراج وی نقاشی شده است.

در جایی دیگر نیز تصاویر بخشی از زندگی پیامبرانی چون نوح،ابراهیم ،یوسف،لوط ،موسی،داوود و… ترسیم شده است که در کل در این قسمت بالغ بر 60 تصویر کوچک وجود دارد.

 

نقاشی کلیسای وانک تلفیقی از مینیاتور ایرانی ،هنر ارامنی و سبک هنری بیزانس بهره گرفته و ترکیب این سه سبک هنر و زیبایی بی نظیری به این مکان بخشیده است.

موزه کلیسا نیز ساختمانی با چند سالن است که در سال 1322قمری بنا شد و دارای تابلوی نقاشی است از سوی کشورهای اروپایی به کلیسای وانک تقدیم شده است.

این کلیسا به همراه چندین کلیسای دیگر در مرکز شهر اصفهان در محله جلفا واقع شده است.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *