گردشگری ایران

گنج نامه همدان

گنج نامه – همدان :

در فاصله 5 کیلومتری جنوب غربی همدان و دامنه کوه الوند ،در دره ای معروف عباس اباد دو سنگ نبشته به خط میخی به نام داریوش و فرزندش خشایارشاه بر تخته سنگ عظیمی از خارا حک شده است.

 

کتیبه ها هر کدام در سه ستون 20 سطری به زبان های پارسی باستان،بابلی و عیلامی نوشته شده اند.

 

این کتیبه از دیرباز نام های گوناگونی را برخود گرفته  است از جمله:(سنگ نبشته ،نبشت خدایان،تنبابر،دادمهان یا دادبهان ،کتیبه های الوند ،جنگنامه و گنجنامه)که دو نام «جنگنامه و گنجنامه»در سده اخیر بیشتر مصطلح بوده است.

در خصوص وجه تسمیه گنجنامه میتوان گفت:گنجنامه در زبان پارسی به معنای حکایت و داستان گنج است و عموم مردم را تصور بر این بوده است که راز گنجی نهان را در این کتیبه ها نگاشته اند و به نظر می رسد واژه جنگ نامه نیز تحت تاثیر ذهنیتی که از جنگ و جنگاوری شاهان گذشته در سر مردم بوده،یا با جایگزینی عامیانه کلمه جنگ به جای گنج بوجود آمده باشد.

 

آبشار گنج نامه:

در نزدیکی کتیبه های گنج نامه ابشاری زیبا و با شکوه در دره زیبای عباس اباد ودر دامنه کوه الوند قرار گرفته که همه روزه پذیرای گردشگران بسیاری از اقصی نقاط جهان است که مسافران از هوای دلپذیر و مفرح آنجا کمال استفاده را میبرند.

 

تله کابین گنج نامه

در این مجموعه تمام امکانات تفریحی،توریستی و خدماتی نظیر کافی شاپ در ایستگاه مبدا (گنجنامه)و ایتگاه مقصد(میدان میشان)،غرفه غذاهای سنتی،غرفه سوغاتی های خوراکی بیش از 20 استان کشور،غرفه محصولات فرهنگی و صنایع دستی ،پارکینگ رو باز و سر پوشیده اختصاصی با ظرفیت 600 خودرو و ابشارهای مصنوعی و طبیعی متعدد وجود دارد که موجب رفاه گردشگران شده است.

 

مجموعه تفریحی و توریستی تله کابین گنجنامه دارای امکانات منحصر به فرد ورزشی ازجمله بلندترین دکل پرش از ارتفاع (یانجی جامپینگ)خط حرکت در آسمان (تیرول)،سایت تعادل هوایی (اسکال تریال)،بلندترین دیواره سنگ نوردی کشور،سایت تیراندازی با کمان ،پیست تریال و مسیر دوچرخه سواری کوهستان است که همه این امکانات قابلیت حضور گردشگران را افزایش داده است.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *