گردشگری ایران

آبشار آسیاب خرابه – جلفا

آسیاب خرابه:

آبشار آسیاب خرابه در حدود 27 کیلومتری هادی شهر ،در استان آذربایجان شرقی واقع است.این آبشار در چند کیلومتری مرز ایران با جمهوری آذربایجان و در دامنه شمالی کوه های کیامکی قرار دارد.

 

 

 

نام آسیاب خرابه به این سبب بر آبشار نهاده شده است که آسیاب خرابه ای در نزدیک آن وجود دارد که تا چندی پیش با استفاده از این آبشار کار می کرده،اما اکنون فقط آثاری از آن بر جا مانده است.آب آشار از چشمه های موجود در بالای آبشار که از کوه کیامکی سرچشمه می گیرند تامین می شود.

 

آبشار پس از جاری شدن به سمت دره ،با تعدادی جویبار یکی شده و جریان می یابد و مراتع و زمین های زراعی را آبیاری می کند.

 

بلندی آبشار حدود ده متر و وسعت محوطه پایین آن حدود دویست متر مربع است.پوشش تمام دیواره آبشار با خزه و گیاهان آبزی،چشم انداز زیبایی را پدید آورده است.در طی زمان به سبب فرسایش لایه ی آهکی موجود در زیر آبشار ،حفره بزرگ شکل گرفته که در آن درختان بید رشد یافته اند.این حفره و درختان آن مکان مناسبی برای استراحت گردشگران فراهم آورده است.

 

 

آسیاب خرابه یکی از زیباترین پدیده های طبیعی و دیدنی آذربایجان شرقیاست.آبشارهای کوچک و بزرگ متعدد ،چشمه های پر آب ،غاری زیبا در نزدیکی آبشار ،پوشش گیاهی متنوع پیرامون آبشار و هوای خنک ،موجوب تبدیل آسیاب خرابه به یکی از نقاط گردشگری مهم،به ویژه در فصل تابستان شده است.

 

 

این آبشار در محدوده ی پناهگاه حفاظت شده منطقه کیامکی قرار دارد.بهترین مسیر برای رفتن به آبشار از طریق شهر جلفاست.

 

در شرق جلفا،جاده ای مرزی به موازات رود ارس کشیده شده است.در سی کیلومتری این جاده راهی فرعی به طول حدود ده کیلومتر وجود دارد که به ابشار منتهی می شود.همچنین از طریق هادی شهر نیز می توان به محل آبشار رفت.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *