گردشگری ایران

آتشکده کوچه بیوک – یزد

آتشکده کوچه بیوک – یزد

کوچه بیوک

آتشکده در مهر کوچه بیوک مربوط به دوره قاجار است و در یزد، محله کوچه بیوک واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۳۲به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کوچه بیوک یکی از محلات زرتشتی نشین مرکز یزد بوده که در گذشته خارج شهر قرار داشته است.درب مهر این محله کهن بوده و قدمتی ۴۰۰ساله دارد.

پیراَمان ضامن که اصطلاح محلی آن حمام ضامن است در کنار درب مهر در کوچه قرارداشته وچون در حال تخریب بود خاک آن به داخل درب مهر منتقل شد. در ساختمان جدید که بر روی خانه مخروبه اهدایی آقای کیان پوردانش به انجمن ساخته شد و به صورت زیارتگاه در آمدکه زرتشتیان کوچه بیوک ازبدر ورود وارد آن می شوند

کوچه بیروک 56

.نارنج خانه که دارای درخت نارنج کهن بوده که براثر سرما درحدود ۵۰سال پیش خشک شده ودر حال حاضر درخت مورد جای آن را گرفته است.

آتش این درب مهر همیشه افروخته است و آتش آن دقیق مشخص نیست وبرمی گردد به ورود مردمان به این محله .آتشبندهای آن ازجمله رستم دهموبد، بهرام موندی، مهربان خدادوست، مهربان ترک، شهریار هرمزیاران، رشید یزدانی،در حال حاضر شاهرخ نمیرانیان است.آفرینگان درب مهر که از جنس برونز آلمانی بوده را حدود ۹۰ سال پیش از هند به ایران آوردند .در سال ۷۷ یک آفرینگان ساخته اصفهان به آتشکده اضافه گردید.

 


منتشر شده

در

,

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *