گردشگری ایران

اصطلاحات تخصصی گردشگری (بخش سوم)

رزرواسیون

رزرواسیون: عمل تشخیص و ثبت نام تور و یا اقامتگاهتان، تاریخ آغازوپایان استفاده از تور و اقامت را شامل می گردد. این عملکرد معمولا با پیش پرداخت صورت می گیرد.

رزرواسیون طریق اُپسیون: در این شکل، رزرواسیون تا ساعت و تاریخی مشخص وبدون هیچگونه مسئولیت خاصی بنام  شما انجام میگردد و اگر تا ساعت و تاریخ مشخص شده جواب مثبت ندهید این رزرواسیون کنسل میشود.

وچر و تورلیدر

قرار داد مشتری یا وچر: قراردادی است که ما بین گردشگر و آژانس به امضاء میرسد این قرارداد بهنگام رزرواسیون قطعی جاری می شود. قرارداد مورد بحث تمامی جزئیات نحوه اقامت،ایاب وذهاب،خدمات راهنمائی و وضعیت خوراک را شامل میگردد از نظرحقوقی بسیار اهمیت دارد.

لیدر تور: لیدرتورمسئول تنظیم تورو بجای آورده شدن تمام مفاد قرارداد سیاحت، تامین گردشهای داخل شهری، تورهای تاریخی وتفریحی، قبول نمایندگی کامل شرکت توریستی بوده و از تجربه و اطمینان بخشی کامل بر خوردار است.

راهنمای محلی: این راهنما در خلال گردش شما، در مورد مناطق مختلف اطلاعات کافی در اختیارتان قرار داده و دارای اجازه رسمی از طرف موسسات ذیصلاح کشورهستند.

 

انواع اتاق ها

Single: اتاق تکنفرهدر این اتاقها یک تختخواب تکنفره و جود داشته وما به تفاوت اقامت دراتاق تکنفره معمولاً پرداخت می شود.

Double: اتاق دونفره، این اتاقها دارای تختخواب دونفره هستند.

Twin :اتاق دو تخته، در اين اتاقها دو تختخواب تکنفره وجود دارد .

Triple: اتاق سه نفره، به اتاقهای دو نفره يک تختخواب ديگر نيزعلاوه مي شود.

 

وضعیت پانسیون ها

اتاق + صبحانه ( Bed &Breakfast = BB ): این نوع اقامت و صبحانه را در بر ميگيرد .

نصف پانسيون ( Half Board = HB ): اين نوع اقامت، صبحانه و معمولاً شام را در برميگيرد.

پانسيون کامل: ( Full Board = FB ): اقامت و سه وعده غذائی را شامل ميگردد.

پانسيون با همه چيز ( All Inclusive = A.İ ): اقامت، وعده های غذائی، نوشیدنی های رایگان و تمامی برنامه ها را در خود جای می دهد.

ورود به هتل – خروج از هتل ( Check in –Check out ):معمولاً ورود و اسکان در هتلها بعد از ساعت 12 يا 13 و خروج از آن قبل از 12 يا 13 قيد ميگرد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *