قالب وردپرس درنا توس
خانه / جاذبه های گردشگری / به تفکیک استان ها / استان های شرقی / استان خراسان رضوی / بادگیر شهرستان فیروزه / روستای همت آباد زمانی
به کانال تلگرام سایت جامع گردشگری ایران بپیوندید

بادگیر شهرستان فیروزه / روستای همت آباد زمانی

نمایی از تنها بادگیر شهرستان فیروزه در روستای همت آباد زمانی

 

 

بادگیر شهرستان فیروزه روستای همت آباد زمانی

 

بادگیر برج‌هایی هستند که برای تهویه بر بام خانه‌ها ساخته می‌شود. در خانه‌ها هوای خنک از بادگیر، که نوع ابتدایی تهویه متبوع به شمار می‌رود، به اتاق‌های طبقهٔ همکف یا  زیر زمین فرستاده می‌شود. بادگیر از عناصر و سمبل‌های  معماری هستند ولی امروزه در بسیاری از کشورهای خاورمیانه استفاده می‌شوند.

در کشورمان بیشتر در شهر های بیایانی و حاشیه بیایان مانند یزد و کاشان و نایین ، طبس ، گناباد ، کرمان ، زابل ، زاهدان ، سیرجان و شهرهای بندری مانند بندر لنگه ، بند عباس و جزیره قشم انواع بادگیر و با شکل و شمایل مختلف دیده می شود.

در شهر نیشابور نیز چند بادگیر در منازل قدیمی ساخته شده که امروز به جای مانده است.

تنها بادگیر شهرستان فیروزه در روستای همت آباد زمانی و در منزل و عمارت قدیمی ارباب سابق روستا بادگیری در دوره پهلوی اول ساخته شده که هنوز پا برجاست که ارتفاع آن از سطح زمین حدود ۷ متر است و امید است با پیگیری مسولان محلی و اهالی روستا مرمت این بنای قدیمی و تنها بادگیر در حوزه شهرستان فیروزه حفظ شود.

روستای همت آباد زمانی در جنوب بخش مرکزی شهرستان فیروزه و در نزدیکی کالشور و در داخل دشت نیشابور و فیروزه قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا   متر می باشد و به شرایط آب و هوایی بیابانی نزدیک است.

منبع: www.bmfiruzeh.blogfa.com

بادگیر شهرستان فیروزه / روستای همت آباد زمانی

درباره ی زهرا مرادی

ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت را باهم راه بیندازیم.نمیدانیم تا چه حد رضایت بازدید کنندگان عزیز را فراهم کنیم ولی ما عاشقانه این کار را ادامه خواهیم داد.دوستانی هستیم که بسیار دوستانه و عاشقانه از راه دور باهم در تعامل هستیم و این وبسایت را باهم مدیریت میکنیم.هدف ما و کار ما تنها به وب ختم نمی شود و در کنار وب کارهای دیگری در زمینه گردشگری و غیر گردشگری(مثل:گردشگری و برنامه ریزی شهری و…)را انجام می دهیم که تا حالا با کمک خدا موفق بوده ایم و امیدواریم در این وبسایت هم بتوانیم موفق عمل کنیم.

مطلب پیشنهادی

مسجد جامع برغان

روستای برغان در دهستان برغان بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ در غرب استان تهران و در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *