قالب وردپرس درنا توس
به کانال تلگرام سایت جامع گردشگری ایران بپیوندید

بازار تویسرکان

بازار تویسرکان

 

مجموعه بازار قدیمی تویسرکان در کنار میدان اصلی حد فاصل خیابان شهدا و شهید باهنر ، در بافت قدیمی شهر واقع گردیده و بنای اصلی آن از دوره صفویه است که در دوره قاجاریه ، توسط میرزا ابدال خان و حاجی میرزا رضاقلی خان کلانتر بازسازی شده و سرا و تیمچه ای نیز بدان اضافه شده است. قسمت اصلی این بازار هنوز به همان شکل قدیمی خود باقی است. مجموعه بازار مشتمل بر یک راسته اصلی و چهار راسته فرعی متصل به آن ، با سرا و تیمچه ها است. قبل از احداث خیابان شهید باهنر ، راسته فرعی دیگری در قسمت جنوب غربی راسته اصلی وجود داشت که با احداث این خیابان از بین رفته است. راسته اصلی از نقطه شمال غربی میدان امام خمینی شروع شده و پس از گذشتن از چهارسوق به کوچه مهدیه منتهی می شود. چهارسوق بازار محوطه ای است با پوشش گنبدی بزرگ که در چهار جانب آن دکان هایی ساخته شده و در چهار سمت طاق گنبدی ، روزنه های بزرگی برای نورگیری تعبیه شده است.

از این چهارسوق دو راسته فرعی بازار منشعب می شود. اساس ساختمانی راسته بازار تقریباً یکسان است و تمام آن یک طبقه و با مصالح آجر و پوشش طاق و گنبد است. در میانه هر گنبد ، روزنه ای برای تامین روشنایی و تهویه بازار تعبیه شده است. دکان ها در طرفین بازار و با دهنه های مساوی و به قرینه یکدیگر قرار گرفته اند. در اواسط بازار اصلی ، از سمت غرب راهی به محوطه مسجد جامعه وجود دارد. از بناهای جالب توجه بازار تویسرکان ، قیصریه است که جانب شمال شرقی چهارسوق و در جبهه شمالی بازار سرپوشیده ای که سابقاً معروف به بازار حلاج ها بود ، واقع است. بانی قیصریه یا تیمچه ، حاجی میراز رضاقلی خان کلانتر است که حدود ۱۴۰ سال قبل همزمان با مرمت راسته بازار اقدام به احداث این بنا نمود. بنای تیمچه متشکل از یک صحن کوچک به ابعاد تقریبی ۱۵×۱۰ متر است که در چهار جانب آن بنای دو طبقه حجره‌ها و راهروها قرار گرفته است. بنا با آجر و استحکام مناسبی ساخته شده و از پوشش های طاقی برای مسقف کردن بخش های مختلف آن استفاده شده است. صحن کوچک یا فضای داخلی بنا در اصل با گنبد بزرگ و زیبایی مسقف می شده که بعدها از بین رفته است. تیمچه دارای دو در ورودی شمالی و جنوبی است. در شمالی را که به کوچه مهدیه باز می شد چند سال قبل مسدود کردند و اینک تنها مدخل جنوبی آن که به راسته قدیم حلاج ها باز می شود ، باقی است. این مدخل دارای یک در بزرگ قدیمی دو لنگه از چوب گردو است. این بنا امروزه رونق گذشته را ندارد و بخشی از آن مخروبه و متروک شده است. مجموعه بازار تاریخی تویسرکان به شماره ۱۷۳۴ به ثبت تاریخی رسیده است.

منبع: www.irandeserts.com

بازار تویسرکان

درباره ی زهرا مرادی

ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت را باهم راه بیندازیم.نمیدانیم تا چه حد رضایت بازدید کنندگان عزیز را فراهم کنیم ولی ما عاشقانه این کار را ادامه خواهیم داد.دوستانی هستیم که بسیار دوستانه و عاشقانه از راه دور باهم در تعامل هستیم و این وبسایت را باهم مدیریت میکنیم.هدف ما و کار ما تنها به وب ختم نمی شود و در کنار وب کارهای دیگری در زمینه گردشگری و غیر گردشگری(مثل:گردشگری و برنامه ریزی شهری و…)را انجام می دهیم که تا حالا با کمک خدا موفق بوده ایم و امیدواریم در این وبسایت هم بتوانیم موفق عمل کنیم.

مطلب پیشنهادی

کلیسای مسروپ مقدس،اراک

  این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۵۳۳ به‌عنوان یکی از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *