قالب وردپرس درنا توس
به کانال تلگرام سایت جامع گردشگری ایران بپیوندید

برج تاریخی روستای ترک آباد یزد

روستای ترک آباد یکی از روستاهای توابع یزد است که در مسیر جاده اردکان – نائین قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۰۲۰ متر می باشد و طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت روستا در حدود ۳۵۰۰ نفر اعلام گردیده.این روستا در سال ۷۴۷ هجری قمری به امر دختران امیر مبارزالدین محمد، خان زاده خاتون و مختومزاده خاتون احداث گردیده است.

برج بنای بلند وباریک استوانه ای یا چند پهلو است که بیشتر برای دیده بانی و دفاع مورد استفاده قرار میگرفته است.
در روستای ترک آباد نیز یک برج وجود دارد که در آستانه نابودی است و خیلی از جوانان از وجود آن بیخبرند. این بنا در کشت خوان صالح آباد(مزرعه آقا) واقع شده که هنگام عبور از جاده ترک آباد-چاه افضل قابل مشاهده است. این برج به شکل استوانه ای از جنس خشت در فاصله دو کیلومتری قلعه ترک آباد قرار داشته و هنگام ایجاد نا امنی یا حمله دزد ها مورد استفاده قرار میگرفته و مردم خودروستا به صورت نوبتی به نگهبانی میپرداختند. 
در حال حاظر قسمت اعظمی از برج تخریب شده و هیچ اقدامی برای مرمت آن صورت نگرفته است و اگر به همین منوال فکری برای آن نشود تا چندین سال دیگر این بنا به طور کامل تخریب میشود.

منبع: www.torkabad2.mihanblog.com

 

برج تاریخی روستای ترک آباد یزد

درباره ی زهرا مرادی

ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت را باهم راه بیندازیم.نمیدانیم تا چه حد رضایت بازدید کنندگان عزیز را فراهم کنیم ولی ما عاشقانه این کار را ادامه خواهیم داد.دوستانی هستیم که بسیار دوستانه و عاشقانه از راه دور باهم در تعامل هستیم و این وبسایت را باهم مدیریت میکنیم.هدف ما و کار ما تنها به وب ختم نمی شود و در کنار وب کارهای دیگری در زمینه گردشگری و غیر گردشگری(مثل:گردشگری و برنامه ریزی شهری و…)را انجام می دهیم که تا حالا با کمک خدا موفق بوده ایم و امیدواریم در این وبسایت هم بتوانیم موفق عمل کنیم.

مطلب پیشنهادی

مسجد جامع برغان

روستای برغان در دهستان برغان بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ در غرب استان تهران و در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *