قالب وردپرس درنا توس

برج تاریخی روستای ترک آباد یزد

روستای ترک آباد یکی از روستاهای توابع یزد است که در مسیر جاده اردکان – نائین قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۰۲۰ متر می باشد و طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت روستا در حدود ۳۵۰۰ نفر اعلام گردیده.این روستا در سال ۷۴۷ هجری قمری به امر دختران امیر مبارزالدین محمد، خان زاده خاتون و مختومزاده خاتون احداث گردیده است.

برج بنای بلند وباریک استوانه ای یا چند پهلو است که بیشتر برای دیده بانی و دفاع مورد استفاده قرار میگرفته است.
در روستای ترک آباد نیز یک برج وجود دارد که در آستانه نابودی است و خیلی از جوانان از وجود آن بیخبرند. این بنا در کشت خوان صالح آباد(مزرعه آقا) واقع شده که هنگام عبور از جاده ترک آباد-چاه افضل قابل مشاهده است. این برج به شکل استوانه ای از جنس خشت در فاصله دو کیلومتری قلعه ترک آباد قرار داشته و هنگام ایجاد نا امنی یا حمله دزد ها مورد استفاده قرار میگرفته و مردم خودروستا به صورت نوبتی به نگهبانی میپرداختند. 
در حال حاظر قسمت اعظمی از برج تخریب شده و هیچ اقدامی برای مرمت آن صورت نگرفته است و اگر به همین منوال فکری برای آن نشود تا چندین سال دیگر این بنا به طور کامل تخریب میشود.

منبع: www.torkabad2.mihanblog.com

 

برج تاریخی روستای ترک آباد یزد

درباره ی زهرا مرادی (مدیر سایت)

من یک آدم کاملا عادی و معمولی هستم که عشق به کشورم ایران و گردشگری آن دارم که این عشق باعث شد این سایت را در سال ۱۳۹۲ با دوست عزیزم و یک تن از عزیزانم (حامی همیشگی این سایت) ، راه اندازی کنم.این سایت به هیچ نهاد دولتی، سازمان و یا شرکت خصوصی وابسته نیست و کاملا شخصی و خودجوش می باشد و هیچ پشتوانه ی مالی پشت این سایت وجود ندارد و تا الان با هزاران بالا و پایین های اقتصادی، این سایت را سرپا نگه داشتم و آن هم فقط به خاطر تعلق خاطر من به این سایت (مانند فرزندی برای من) و مهمتر از همه خدمت و آگاهی رسانی در زمینه گردشگری به مردم عزیز ایران می باشد. نمی دانم تا چه حد رضایت بازدیدکنندگان عزیز را فراهم کنم ولی تا آنجایی که در توانم باشد، به این کار ادامه خواهم داد.

مطلب پیشنهادی

مسجد جامع برغان

روستای برغان در دهستان برغان بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ در غرب استان تهران و در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *