دریاچه کلار، گندمان

دریاچه کلار، گندمان

دریاچه کلار، گندمان

کلار6

دریاچه کلار در موقعیت جغرافیایی E510123 و E315140 بر فراز قله کلار در ارتفاع ۳۴۲۸ متری از سطح دریا در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد. این دریاچه در سلسله جبال زردکوه بختیاری در جنوب غربی شهر گندمان قرار دارد. آب این دریاچه از ذوب برفهای کوه ها و ارتفاعات و بویژه کوه کلار تامین می شود.

کلار2

این دریاچه در فصل زمستان کاملا یخ زده و در تابستان همیشه دارای آب است. عمق آب دریاچه بین ۲۰ تا ۱۵ متر متغیر است. اهالی محلی به آن محل «چال تر» و به دریاچه آن «شط چال تر» می گویند. وسعت دریاچه در حدود ۱۰۰۰ متر مربع است و اختلاف ارتفاع آن با قله کلار در حدود ۲۰۰ متر است. منطقه به دلیل ارتفاع زیاد فاقد پوشش گیاهی است.

کلار3 

اگر فاصله اهواز تا اصفهان را از جاده ایذه طی کرده باشید، در فاصله شهرهای ناغان و بلداجی چشمتان به دریاچه سد چغاخور افتاده است. در انتهای دریاچه، کوه نسبتاً بلندی قرار دارد که معمولاً در تمام طول سال برف روی آن ماندگار است این همان کوه کلار است. 

کلار1

این کوه وسعت زیاد و قله های متعددی دارد که بلند ترین آنها در جوار دهستان چغاخور و روستای سیبک قرار دارد که به کلار تنگ سیاه موسوم است و حدود ۳۷۰۰ متر ارتفاع دارد . ولی زیبا ترین قله آن قله ای است که در سمت تالاب گندمان و نزدیک روستای نصیر آباد قرار دارد و ۳۶۰۰ متر ارتفاع دارد.

کلار

منبع :کویرها و بیابان های ایران

نظرات ۲

 1. ANITA گفت:

  سلام
  با تشکر از اطلاعاتتون

  1. زهرا مرادی گفت:

   باسلام.بسیار سپاسگزارم از حضور گرم شما…
   خواهش میکنم و وظیفه ماست…
   موفق باشید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *