گردشگری ایران

ساختمان شهرداری – ارومیه

ساختمان شهرداری – ارومیه

ارومیه شهر

ساختمان شهرداری ارومیه در جانب شرقی میدان نسبتاً بزرگ و قدیمی انقلاب قرار دارد. این بنا در سال 1310 خورشیدی توسط ملا اوستا که چیره‌دست‌ترین معمار زمان خود بوده ساخته شده است.

ارومیه شهر 4

پلان کلی این ساختمان همچون بنای شهرداری تبریز به شکل عقابی است که بال‌های خود را باز کرده است بنابراین در این طرح، طراح مجبور به رعایت تقارن نسبت به محور عرضی شده است.

ارومیه شهر 55

این ساختمان دو طبقه دارد که ارتباط طبقه اول با طبقه دوم توسط پله دوطرفه عریضی میسر شده و با انحنایی که در قسمت پایین به خود می‌گیرد، از پله به عنوان عامل دکوراتیو استفاده شده است. همچنین به خاطر حفظ ریتم ساختمان، فضاهای اصلی به شکل مربع مستطیل و فضاهای تردد و انتظار به صورت فضاهای سه‌وجهی و گاهی غیرمنتظم که نسبت به سایر فضاها از اولویت پایین‌تری برخوردار است، ساخته شده است.

ارومیه شهر 565

در نمای جنوبی ساختمان که رو به میدان می‌باشد و در معرض دید عموم قرار دارد، با استفاده از برجستگی‌های عمودی که در طرفین ورودی قرار دارد، عظمت این بنا را تشدید کرده و از یکنواختی بنا می‌کاهد.

ارومیه شهر ث4

از آنجا که این ساختمان در مرکز شهر قرار داشته، یکی از مراکز تاریخی آذربایجان است و از مهم‌ترین وقایع تاریخی که در اطراف آن رخ داده است می‌توان به بمباران پادگان توسط ارتش روسیه در حمله متفقین به ایران و مناطق آذربایجان در تاریخ 30 شهریور سال 1320 خورشیدی اشاره نمود که در اثر این واقعه قسمتی از نمای جنوبی آن تخریب شد و مرمت آن توسط دو نفر یکی به نام‌ اوستا مهبور و یک استادکار ارمنی انجام گرفت.

ساختمان شهرداری ارومیه

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *