گردشگری ایران

سوغات لاهیجان

سوغات لاهیجان

برای همه ی ایرانیان ، لاهیجان تداعی کننده چای و کوچه های خوش طعمش است. لاهیجان به سبب شرایط جغرافیایی خاصش اولین و تنها انتخاب کاشف السطنة برای کشت چای بود. این شهر هم اکنون مرکز کشت چای در ایران است و چای لاهیجان به سراسر ایران و همینطور چند کشور دنیا صادر میگردد. کیفیت و عطر و طعم این چای در بین ایرانیان زبانزد است و محبوبیت آن به گونه ای است که لاهیجان (شهر ابریشم) را شهر چای می نامند.

کلوچه از ابداعات ایرانی هاست و قدمت آن به بیش از 2000 سال پیش برمیگردد و در متون زرتشتی نیز از آن نام برده شده. در سال 1332 بیش از نیم قرن پیش نوعی شیرینی به روش سنتی توسط محمدعلی بگلری در لاهیجان تولید گردید که بعدها به نام کلوچه نوشین به مصرف کنندگان عرضه شد.استقبال از طعم و کیفیت خوب کلوچه های لاهیجان سبب گردیده تا در میان محافل گرم خانواده های ایرانی جایگاه ویژه ای بازکند و این جایگاه را در بازارهای داخلی و خارجی نیز مستحکم تر نماید. کارخانجات نوشین ، نادی ، نادری و پیمان از مهمترین تولیدکنندگان کلوچه در لاهیجان هستند.

کوکی هم نوعی شیرینی مخصوص لاهیجانی است که از گردوی خشک شده ، وانیل ، کشمش ، تخم مرغ ، کره و پدر کاکائو  تهیه شده و بسیار خوش طعم و معروف است.

برنج لاهیجان آوازه ی چای و کلوچه ی این شهر را ندارد اما مانند برنج اکثر نقاط شمال کشور به جهت خوش پخت بودن و خوش عطر بودنش ، انتخاب همیشگی گردشگران بوده و به سایر نقاط هم صادر می شود.

از سمت رشت که به لاهیجان بیایید اولین میدان ، ابریشم نام دارد . نامی که در واقع بیانگر تاریخ و ماهیت این شهر زیباست . لاهیجان را در لغت شهر ابریشم معنا کرده اند شهری که در روزگاری بسیار دورتر در مسیر جاده ابریشم که در آن به تولید این الیاف لطیف میپرداختند واقع شده بود. هم اکنون نیز ابریشم از معروف ترین سوغات لاهیجان بوده و نوغانداران معدودی در روستاهای شهر به نوغانداری مشغولند.

از دیگر محصولات و سوغات لاهیجان می توان به محصولات غذایی از جمله انواع مربا و ترشیجات ، نان های محلی مانند نان خلفه ، ماهی دودی و ماهی شور اشاره نمود.

صنایع دستی از جمله بامبوبافی ، حصیر بافی و صنایع چوبی نیز از سوغات شهر لاهیجان هستند.


منتشر شده

در

,

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *