گردشگری ایران

قلعه پرویزه اوز – لارستان

قلعه پرویزه اوز – لارستان

پریزه

این قلعه مربوط به دوران ساسانیان بر فراز کوهی، در ارتفاع 200 متری قرار دارد و اطراف آن پرتگاه است .این بنا از سنگ ، گچ ، ساروج و خشت ساخته شده و دارای بقایای ایوان، شاه نشین، آب انبار ، زیر زمین ، اتاق و حیاط است.این قلعه 25 هزار متر مربعی تنها بنای باقی مانده اش برج 3متری است که از آن برای دیدبانی استفاده می شد .

پریزه 32

بخش اوز (Evaz) لارستان در 340 کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.بخش اوز در فاصله 44 کیلومتری غرب لار واقع است.
در منطقه دواسپی (DOESPI) اوز در میان دشتی ناهموار و خشن که کوه‌های جوان و فرسوده از دنباله کوه‌های زاگرس جنوبی آن را احاطه کرده است، کوهی مدور و تنها به بلندی حدود 200 متر مشاهده می‌کنیم که دیدن آن شگفتی و عظمت پیشینیان را جلوه‌گر می‌کند.

پریزه 2

نخستین ورودی پای قلعه دیواری از خشت خام به ارتفاع سه متری باقی مانده و در زیر این دیوار سنگ چین از مصالح سنگ و ساروج به عنوان پایه استحکامی هنوز در سمت راست راهرو پابرجاست.

پریزه 56

این راه باریک ما را به بالای کوه و پایین قلعه می‌رساند. این مکان حدود 100 متر از سطح زمین ارتفاع دارد و در حال حاضر نردبانی از چوب که به وسیله طناب و میخ به کوه وصل است و سه متر ارتفاع دارد، ما را به قلعه می‌رساند.

پریزه 455

جنب برج، محل حاکم‌نشین و خانواده‌اش با 5 هزار و 600 متر مربع مساحت به چشم می‌خورد که قسمت حاکم‌نشین به وسیله دیواری از سایر قسمت‌ها مجزاست.

پریزه 3

آنچه در حال حاضر درون قلعه اصلی می‌توان مشاهده کرد آب‌انبارهایی به طول سه و عرض دو متر، چند اطاق و ایوان فرو ریخته در شرق آب‌انبارها و چاهی به ابعاد دو در دو در دل کوه کنده شده و آثار سفال شکسته ظروف در اکثر جاهای قلعه دیده می‌شود.

پریزه 5

سطح کلی بالای این کوه با عظمت حدود 60 هزار متر مربع وسعت دارد.مسئول انجمن میراث فرهنگی اوز گفت : پیدا شدن یک لوله توپ مربوط به دوران نادرشاه افشار در این قلعه بیانگر این است که نادرشاه برای فتح هندوستان و رسیدن به خلیج فارس در این قلعه اتراق کرده است


منتشر شده

در

,

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *