قالب وردپرس درنا توس
به کانال تلگرام سایت جامع گردشگری ایران بپیوندید

مسجدجامع زهان

مسجدجامع زهان

مسجد جامع زهان در طول دوره های تاریخی تحت تاثیر دو عامل زلزله و سیل چندین مرتبه تخریب و بازسازی شده است که آخرین بار در سال ۷۶براثر زلزله ویران گردید.بنای اولیه این مسجد در دوره صفویه احداث گردیده است. موقعیت آن در بخش میانی زهانی و در جوار رودخانه واقع شده شکل و فرم پلان آن بامسجد جامع قاین و افین تفاوت دارد.دارای یک ایوان رفیع و دو غرفه در اطراف آنست .شبستانی ندارد درب ورودی از ضلع شمال غربی بوده و ایوان رفیع آن گچکاری شده و بر بالای ایوان تاریخی از گچکاری سال ۱۳۲۲ه.ق مشهود است. در انتهای ایوان محرابی ساده دارد مصالح ساختمانی در پاکار از سنگ وملات و ساروج و آجر وگچ با ترکیبی از گل می باشد. در میان دیوارها قطعات فراوانی از چوب بکار رفته تا استحکام ساختمان را بیشترنماید.

در اطراف صحن تعدادی غرفه جهت عبادت و استراحت مومنین بوده است.درطرف راست ایوان بزرگ کتیبه وقفی نصب شده که تاریخ آن مربوط به سال ۱۲۸۱ه.ق است. مضمون آن پیرامون موقوفه ای از وقف آقا رضا ابن حسن خان می باشد.
آب انباری نیز در جوار مسجد قرار داشته که آب شرب مورد نیاز را تامین می نمود.

تعداد ۶مغازه متعلق به مسجد در دو طرف درب ورودی وجود داشته که به اجاره داده می شد و در آمد آن صرف امور مسجد می گردید.

مدرسه علمیه حمام و کاروانسرای بزرگ زهان در جوار مسجد قرار داشتند اینجا محل جنب وجوش و ازدحام جمعیت بود در حقیقت مجموعه ای از پدیده های جغرافیائی شامل عنصر مذهبی تجاری و رفاهی از سیمای کالبدی فرهنگی زهان قدیم را شکل می داد. تعداد زیادی از موقوفات منطقه زهان وقف بر این مسجد بود.۲۰۰سال قبل فرد خیری بنام بکابلی از اهالی بشیران که در افغانستان سمت درباری داشت پولی فرستاد تا ایوانی به طرح مسجد گوهر شاد برای مسجد جامع زهان بسازند. این کار توسط میرزا محمد حسین قاصر انجام شد. اما بعد از اتمام کار که وی از محل بازدید نمود گویا این ساخته شده مورد پسند وی واقع نشد.

منبع: www.nasimeqaen.ir

مسجدجامع زهان

درباره ی زهرا مرادی

ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت را باهم راه بیندازیم.نمیدانیم تا چه حد رضایت بازدید کنندگان عزیز را فراهم کنیم ولی ما عاشقانه این کار را ادامه خواهیم داد.دوستانی هستیم که بسیار دوستانه و عاشقانه از راه دور باهم در تعامل هستیم و این وبسایت را باهم مدیریت میکنیم.هدف ما و کار ما تنها به وب ختم نمی شود و در کنار وب کارهای دیگری در زمینه گردشگری و غیر گردشگری(مثل:گردشگری و برنامه ریزی شهری و…)را انجام می دهیم که تا حالا با کمک خدا موفق بوده ایم و امیدواریم در این وبسایت هم بتوانیم موفق عمل کنیم.

مطلب پیشنهادی

مسجد جامع برغان

روستای برغان در دهستان برغان بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ در غرب استان تهران و در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *