گردشگری ایران

مسجد جامع افین – قاین

مسجد جامع افین – قائن

افین 2

افین از جمله روستاهای بزرگ و آباد از توابع بخش زهان و در 85کیلومتری جنوب شرق قائن قرار دارد.افین در گذشته ام القری بوده و ازقدمت تاریخی برخوردار است لیکن زلزله های سنوات گذشته باعث کاهش جمعیت آن گردید.مسجد جامع افین واقع در بخش قدیمی روستا متعلق به دوره سلجوقی است . در دوره های بعدی الحاقاتی بدان افزوده یا بخشهایی از آن مرمت و بازسازی شده است .

افین 45

عده ای هم معتقدند اصل بنا مربوط به سده سوم تا چهارم هجری می باشد.این مسجد تک ایوانی است و از معماری بسیار دقیق و هنرمندانه برخوردار است.

افین1

فضاهای مسجد شامل ایوان اصلی شبستانهای شرقی و غربی و قسمتهای مختلف دیگر می باشد. دورادور ایوان کتیبه ای به خط ثلث از سورهل اتی نوشته شده و نام بانی و معمار مسجد عمل استاد فخر الدین قاینی مظلومانه بر بالای محراب مشهود است.

افین 56

گنبد اصلی مسجد یک پوسته و به سادگی و زیبایی هنرمندانه ساخته شده است .در داخل ایوان محراب با تزئینات گچی قرار دارد.در دو جبهه شرقی و غربی بنا دو مناره دارای نقوش زیبای آجری است.این مناره ها تا ارتفاع 5متری به شکل 6ضلعی بوده که تا چندی قبل صدای موذن از آن بگوش می رسید .منبر مسجد آجری و زیبا و جالب است که درانتهای ایوان ودر کنار محراب اصلی قرار دارد.

افین

تزئینات بکار رفته بر روی منبر آجری شامل گچ بری های ظریف انواع گره سازی و گل بوته اسلیمی می باشد. ایوان اصلی توسط عوامل انسانی و در اثر زلزله 76از بین رفته بخشهایی هم اکنون با همت میراث فرهنگی بازسازی ومرمت گردیده است اما بازسازی کامل الان ضروری می باشد مسجد جامع افین به شماره 2182در فهرست آثارملی به ثبت رسیده است .


منتشر شده

در

,

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *