گردشگری ایران

مسجد رنگونی ها (موزه)

مسجد رنگونی ها (موزه)- استان خوزستان

مسجد رنگونی ها (موزه)- استان خوزستان

رنگونی 67

مسجد جامع رنگونی‌ها در حدود سال 1300 در جنوب غربی پالایشگاه آبادان و درکنار اروند رود و نقطه صفر مرزی همجوار با کشور عراق ساخته شده است.این مسجد با موافقت شرکت نفت، توسط کارگران پاکستانی پالایشگاه آبادان ساخته شده است.

این مسجد با تقاضای عده‌ای از مسلمانان سنی مذهب شبه قاره هند که عمدتا مهاجرانی از اهالی رنگون پایتخت میانمار بوده و در پالایشگاه نفت آبادان مشغول به کار بوده‌اند احداث شده و به همین دلیل نام مسجد رنگونی‌ها گذاشته شده است.

رنگونی 34

مسجد رنگونی‌ها، به سبک معماری شبه قاره هند با گچبری‌هایی زیبا و برجسته و آرایه‌هایی سیمانی و منحصربفرد دارای شبستان، حیاط اصلی و مأذنه و در پیشانی بنا نقشینه‌ای منقش به آیه بسم الله الرحمن الرحیم می‌باشد.

تزئینات مسجد رانگونی‌ها شباهت زیادی به گچ‌بری برهشته دارند با این تفاوت که با سیمان انجام گرفته و در واقع سیمان‌بری می‌باشد.بعضی از مصالح ساختمانی، خاصه رنگ‌های به کار رفته اولیه در نقش و نگاره‌ها از هندوستان تامین شده است.

رنگونی 1

یکی از ویژگی‌های بارز مسجد محراب گلگونه‌ای است که به شیوه خاصی ایجاد شده است. محراب در میان انبوهی از اشکال هندسی و نقوش اسلیمی تزئین شده، رنگ‌های گوناگون و طرحهای نقش بسته بر دیوارهای محراب نمادی از بهشت برین است.
متولی مسجد شیخ عبدالرشید مندل بود و امامین جماعت آن، شیخ قادری هندی، حاج آقا رنگونی و سپس محمد اسلم راجا بودند.

مسجد رنگونی‌های آبادان در جنگ تحمیلی ایران و عراق صدمات زیادی دید. پس از جنگ مرمت شد و در سقف مسجد ترکیبی از لوله‌های نفت، ریل راه آهن و آرماتور به کار رفته است.مسجد رنگونی‌ها در 23 دی 1388 و همزمان با سومین سفر هیات دولت دهم به عنوان موزه اسناد تاریخی و خطی مورد بازگشاسی قرار گرفت.

رن

در این موزه نسخه‌هایی از قرآن‌های خطی و همچنین اسناد تاریخی مربوط به اواسط دوره قاجار تا پهلوی اول شامل مکاتبات مالی و تجاری تجار ایرانی مقیم هندوستان و انگلستان با ایران و همچنین انواع سفته، برات، صورت ریز معاملات و نامه‌های تجاری نگه‌داری و نمایش داده می‌شود.
مسجد رنگونی‌ها در شهرستان آبادان، خیابان امام خمینی(ره)، روبه‌روی انبار دارویی پالایشگاه و در جوار اروند رود قرار دارد.مسجد رنگونی‌ها ۹ فروردین سال ۱۳۷۸ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۲۲۸۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مسجد رنگونی ها (موزه)

دیدگاه‌ها

2 پاسخ به “مسجد رنگونی ها (موزه)- استان خوزستان”

 1. محمد صادق سبط الشیخ انصاری نیم‌رخ

  بسیار زیباست
  پیشنهاد میکنم، هر کی ندیده این مکان رو، حتما به همراه سایر آثار تاریخی آبادان مثل موزه، کلیسا، قبرستان ارامنه، قبرستان یهودیان، محله بریم و …. بره و ببینه و لذت ببره.

  1. مرضیه فلاح زاده نیم‌رخ
   مرضیه فلاح زاده

   با سلام و عرض ادب جناب آقای انصاری
   سپاس فراوان از حضور همیشگیتون…
   خود من هم یکی از افرادی هستم تا به حال موفق به دیدن این مکان نشده ام و حتمادر سفر مجدد خود به استان خوزستان در برنامه بازدید از این مکان را قرار می دهم سپاس از شما که تجارب خود را در بازدید از جاذبه های گردشگری در اختیار ما و دوستاران گردشگری ایران قرار می دهید
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *