گردشگری ایران

مسجد سرخ – مهاباد

 مسجد سرخ – مهاباد

مهاباد35

اين بنا در مرکز شهر و درکنار رودخانه مهاباد واقع گرديده و از آثار معماري دوره صفوي است که به سال 1089ه-.ق — دوره شاه سليمان صفوي – به دست حکمران مهاباد، بوداق سلطان، بنا گرديده است .

مهاباد2

 بناي مسجد با وسعتي حدود 1260 متر مربع با طرح مربع مستطيل، از دو بخش مسجد و مدرسه و صحن مياني تشکيل شده و داراي شبستاني ستوندار با پوشش طاق و گنبد است . اين شبستان داراي 10 ستون سنگي به ارتفاع 60/2 متر با سرستون مکعب است که بربالاي آن طاق هاي آجري زده و 18 پوشش گنبدي کم خيز بالا آورده اند.

مهابادخغ

 ستون ها عمدتا از سنگ يکپارچه به صورت 8 ضلعي حجاري شده و فاقد تزيينات خاصي هستند . هرستون، ازستون ديگر حدود 5/4 متر فاصله دارد و طاق هاي فرازين آنها توسط تيرهاي چوبي به همديگر اتصال يافته اند . اين امر باعث استحکام و ماندگاري طاق و گنبد گرديده است

مهاباد324

. دربخش جنوبي شبستان، بالکني براي زنان نمازگزار ساخته اند . در ميانه ضلع جنوبي، محرابي فاقد تزيينات قرار دارد . صحن مسجد به ابعاد 12 × 19 متر درميانه داراي حوض خانه و در سه ضلع داراي حجره ها و اتاق هايي است که به عنوان مدرسه مورد استفاده طلاب قرار مي گيرد .

اين حجره ها داراي پوشش هاي طاقي هستند . مصالح اصلي مسجد ، آجر قرمز رنگ است که سبب نامگذاري مسجد به “مسجد سرخ ” گرديده است . اين بنا به شماره 882 به ثبت تاريخي رسيده است .

 

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *