گردشگری ایران

چاپارخانه عقدا

چاپارخانه عقدا

عقدا 667

چاپارخانه عقدا مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان اردکان، بخش عقدا، دهستان عقدا، خیابان رباط ابوالقاسم رشتی، جنب رباط اداره پست عقدا واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۸۹۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

چاپارخانه عقدا از تاریخی ترین بناهای بین راهی در مسیر راه شاهی متعلق به دوران صفوی است و در بیرون از محدوده شهر خرانق در مجاورت کاروانسرای ابوالقاسم رشتی قرار گرفته است . دولت هخامنشی علاوه بر اهمیتی که برای راهها قائل بود چاپارخانه هایی هم ایجاد کرده است .

عقدا 3

سازمان برید یا پست امروزی در ایران ایجاد شده است . مالکیت چاپارخانه عقدا دولتی بوده است . وعام المنفعه است وزیر بنای ان متر مربع 367.5به طول 29.وعرض 23.6وارتفاع 7.5متر است وو به سبک ساختمان های دوره صفویه است به سبک وسیاق چاپارخانه میبد می باشد که ظاهرا از این محل کپی برداری شده است دارای چهار برج کوچک دیده بانی در چهار گوشه است .با دیوارهای بلند گلی یا چینه است عمده مصالح به کار برده خشت ،چوب ،گل چینه وچوب است تنها سر در ورودی بصورت دو طبقه نما سازی شده ساخته شده و نشیمن گاه چاپارها بود ه است .

عقدا 56

تزیینات بنا درکنگره های قسمت بالایی دیوار بنا وبرج ها خلاصه می گردد .در ضلع شرقی وغربی فضای داخل چاپار خانه دو سالن جهت نگهداری وتیمار چار پایان وجود داشته است .وبدنه خارجی وقسمتی از ضلع شمالی دارای آخورهای مخصوص چار پایان است . چاپار خانه عقدا در زمان رضاخانی محل استقرار ژاندارمری بوده است . ساختمان چاپار خانه عقدا بصورت پلان چهار ضلعی احداث شده ودارای چهار برج ویک ورودی است درگاه ورودی چاپار خانه بصورت دو طبقه نما سازی شده وتزیینات بنا در کنگره های بالایی بنا دیده می شود .این چاپار خانه در شاهراه ری کرمان قرار دارد این بنا محل نگهداری اسب ها ومحل استراحت مختصر چاپار ها بوده است ظاهرا احداث چاپار خانه در این شهر به زمان ایلخانان می رسد.


منتشر شده

در

,

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *