قالب وردپرس درنا توس
به کانال تلگرام سایت جامع گردشگری ایران بپیوندید

کلیسای صلیب مقدس (سورپ خاچ)،خوی

%da%a9%d9%84%db%8c%d8%b3%d8%a7%db%8c-%d8%b5%d9%84%db%8c%d8%a8-%d9%85%d9%82%d8%af%d8%b3-%d8%b3%d9%88%d8%b1%d9%be-%d8%ae%d8%a7%da%86%d8%8c-%d8%ae%d9%88%db%8c

 

کلیسای “سورپ خاچ” یا صلیب مقدس در ۸ کیلومتری شمال شرق خوی در استان آذربایجان غربی،در روستای مهلذان واقع است. بنای اولیه این کلیسا به تاریخ ۱۶۵۶ میلادی ساخته شده است. طبق شواهد موجود در سال ۱۸۹۷میلادی روستا دارای ۲۴ خانوار سکنه ارمنی بوده است که پس از وقایع سال ۱۹۱۸ م. از ساکنین ارمنی روستا کسی باقی نمانده و کلیسا نیز متروکه شده است. کلیسا دارای پلان بازیلیکی مستطیلی شکل شرق به غرب است با ابعاد ۱۵ متر در ۲۲ متر که سقف و گنبد آن بر روی چهار ستون که توسط قوسهایی به یکدیگر و به دیوارهای جانبی متصل شده اند استوار است.

گنبد مخروطی شکل کلیسا بر روی ساق ۱۲ ضلعی که هر ضلع دارای نورگیری است قرار داده شده است. دیوارهای داخلی ساق گنبد بعلت قاب بندیها در قسمت تحتانی نورگیرها بسیار زیبا میباشد. بر روی دیوارهای جنوبی و شمالی نیز نورگیرهایی تعبیه شده است.ورودیهای کلیسا در دیوار جنوبی و غربی قرار دارد که ورودی غربی به درون اطاق مستطیلی شکلی باز میشده است که آن نیز به نوبه حود دارای ورودی در سمت غربی و روبروی ورودی کلیسا بوده است. در حال حاضر این اطاقک ویران شده است. مصالح بکار رفته در قسمت پائین سنگ و بر روی سنگها آجر چیده شده است. دیوارهای داخلی با گچ پوشانده شده اند. برروی دیوارهای کلیسا نقوش صلیب و اشکال هندسی نقاشی شده اند همچنین بر روی سنگهای کلیسا سنگ نوشته هایی به زبان ارمنی مشاهده میشود. این کلیسا که تقریبا ویران گردیده بود مجددا بازسازی شده است.

%da%a9%d9%84%db%8c%d8%b3%d8%a7%db%8c-%d8%b5%d9%84%db%8c%d8%a8-%d9%85%d9%82%d8%af%d8%b3-%d8%b3%d9%88%d8%b1%d9%be-%d8%ae%d8%a7%da%86%d8%8c-%d8%ae%d9%88%db%8c-1

منبع: www.irandeserts.com

کلیسای صلیب مقدس (سورپ خاچ)،خوی

درباره ی زهرا مرادی

ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت را باهم راه بیندازیم.نمیدانیم تا چه حد رضایت بازدید کنندگان عزیز را فراهم کنیم ولی ما عاشقانه این کار را ادامه خواهیم داد.دوستانی هستیم که بسیار دوستانه و عاشقانه از راه دور باهم در تعامل هستیم و این وبسایت را باهم مدیریت میکنیم.هدف ما و کار ما تنها به وب ختم نمی شود و در کنار وب کارهای دیگری در زمینه گردشگری و غیر گردشگری(مثل:گردشگری و برنامه ریزی شهری و…)را انجام می دهیم که تا حالا با کمک خدا موفق بوده ایم و امیدواریم در این وبسایت هم بتوانیم موفق عمل کنیم.

مطلب پیشنهادی

مسجد جامع برغان

روستای برغان در دهستان برغان بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ در غرب استان تهران و در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *