قالب وردپرس درنا توس
به کانال تلگرام سایت جامع گردشگری ایران بپیوندید

گودین تپه

گودین تپه

 

گودین تپه04

 

این تپه در شهر کنگاور، در استان کرمانشاه در فاصله یک کیلومتری روستای گودین قرار دارد . گودین تپه یکی از تپه‌های باستانی ایران است که قدمتی هفت هزار ساله دارد، هفت دوره‌ی فرهنگی در آن مشخص شده و تاریخ سکونت در آن به ۵۵۰۰ تا ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد .

گودین تپه843

این تپه در شهر کنگاور، در استان کرمانشاه در فاصله یک کیلومتری روستای گودین قرار دارد . روستای گودین شهرت خود را در تاریخ به خاطر این تپه دارد و این تپه نام خود را از روستای گودین گرفته و گودین تپه خوانده می‌شود.ارتفاع این تپه نسبت به زمین‌های مجاور ۳۰متر بلندتر است و مساحتی برابر با ۱۴ تا ۱۵ هکتار را در بر می‌گیرد.

گودین تپه88

با توجه به طبقه بندی آثار سفالی، سنگی و استخوانی بدست آمده از حفاری‌های گودین تپه می‌توان تاریخ و قدمت استقرار انسان را در آنجا به هفت دوره تقسیم نمود. سفالینه‌های کشف شده از این دوره هم همگی دست ساز بوده و به دو گروه خشن و ظریف تقسیم بندی شده اند .

گودین تپه93

سفالینه‌های خشن ذرات شن دارند و شاموتی گیاهی دارند و ضخامت یکسانی نداشته و در درجه حرارت کم پخته شده اند ، در حالی که در سفالینه‌های ظریف شاموت گیاهی با الیافی کوتاه‌تر هستند طوری که به سختی دیده می‌شوند و معمولا در درجه حرارت مناسب پخته شده اند.

گودین تپه9

ظروف کشف شده از این دوره ظروفی مثل کاسه‌های نیم کره ای، دیگ‌ها،سبو‌ها و ظروف پایه دار هستند. در کاوش‌های اطراف گودین تپه یک نقش برجسته بزرگ آشوری متعلق به سارگون دوم پادشاه آشور به دست آمده که او را درحال استراحت نشان می‌دهد و یک کتیبه در دامن تا خورده او دیده می‌شود .

گودین تپه 1

گودین تپه مانند دیگر آثار باستانی و تاریخی کرمانشاه همواره مورد بازدید باستان شناسان , گردشگران خارجی و داخلی زیادی است

گودین تپه

منبع :رسانه مجازی نگاه

درباره ی مرضیه فلاح زاده

ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت را باهم راه بیندازیم.نمیدانیم تا چه حد رضایت بازدید کنندگان عزیز را فراهم کنیم ولی ما عاشقانه این کار را ادامه خواهیم داد.دوستانی هستیم که بسیار دوستانه و عاشقانه از راه دور باهم در تعامل هستیم و این وبسایت را باهم مدیریت میکنیم.هدف ما و کار ما تنها به وب ختم نمی شود و در کنار وب کارهای دیگری در زمینه گردشگری و غیر گردشگری(مثل:گردشگری و برنامه ریزی شهری و…)را انجام می دهیم که تا حالا با کمک خدا موفق بوده ایم و امیدواریم در این وبسایت هم بتوانیم موفق عمل کنیم.

مطلب پیشنهادی

کلیسای مسروپ مقدس،اراک

  این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۵۳۳ به‌عنوان یکی از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *