گردشگری ایران

نقش برجسته مهرداد دوم

در پائین نقش برجسته داریوش یكم ، نقش برجسته ای از زمان مهرداد دوم به یادگار مانده كه متعلق به سال 123 ق.م تا 110 ق.م می باشد . در این صحنه در برابر مهرداد دوم چهار نفر از ساتراپ های محلی به ترتیب اهمیت و جایگاه در پشت سر هم قرار دارند كه نیم رخشان به سوی مهرداد و مهرداد هم نیمی از صورتش به طرف آنهاست و دست راست خود را به حالت احترام بالا برده است .

 

نفر اول جلو مهرداد ، گودرز یكم ساتراپ ساتراپ ها می باشد ، مطابق با اسناد بابلی این شخص در اواخر حكومت مهرداد دوم ، شریك سلطنت او بوده است كه پس از مهرداد جانشین او می شود .

 

 

 

 

نام نفر دوم كاملاً محو شده ولی چون برای او لقبی ذكر نشده است ، شاید یكی از شاهزادگان مورثی باشد كه بدون ذكر نمودن لقب نام برده می شدند . در دست راست این شخص ، شیء شبیه جام دیده می شود .

 

 

 

 

نفر سوم میترادات است كه لقب او در این كتیبه « پپیس تومینوس» یعنی مورد اعتماد شاه می باشد . در دست وی تصویر نیكه ( الهه پیروزی ) دیده می شود كه حلقه روبان داری در دست دارد . نفر چهارم كوفاساتس نام دارد كه فاقد لقب است .این نقش برجسته ها در حقیقت واگذاری قدرت از طرف مهرداد به هر یك از این بزرگان را نشان می دهد .

 

 

 

متأسفانه قسمت مهم این نقش برجسته در سده هیجدهم میلادی خراب شده تا به جای آن وقفنامه شیخ علیخان زنگنه ، صدراعظم شاه سلیمان صفوی كه حاكی از وقف درآمد و عایدات دو دهكده برای مخارج و نگهداری كاروانسرای بیستون می باشد ، بنویسند . به هر حال می توان قسمت از بین رفته این نقش را بازسازی كرد زیرا گرولت یكی از همراهان شاردن ، این نقش برجسته را در سال 1673 میلادی طراحی كرده است.این اثر در تاریخ19/12/1380 به شماره 4881 به ثبت ملی رسیده است.

 

 

 

 

آدرس : واقع در استان کرمانشاه – شهر هرسین – پایین نقش برجسته داریوش اول در کوه بیستون

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *