گردشگری ایران

پل گاوميشان

پل زيباي گاوميشان بر روي رودخانه سيمره پس از تلاقي با رود كشكان ساخته شده است . محمدعلي ساكي وجه تسميه آن را برگرفته از كلمه (گو ميشه) يعني محل پرورش گاوميش و سر اورل استين نام اوليه اين پل را گاماسا مي نويسد . گاماس از دو كلمه گا يعني گاو و ماس به معني ماهي تشكيل شده است .

 

 

 

 

گاوميش يا گاو ميشو نام هاي ديگر اين پل هستند . بعضي بر اين باورند كه گاوميش نر در قديم جفت خود را گم مي كند و در پي يافتن آن تمامي دره ها و غارها را در هم مي نوردد و سرانجام آن را در غاري در اين محدوده مي يابد .از آن پس اين منطقه را گاو ميشو ناميده اند .

 

 

 

 

سيف الله كامبخش فرد درباره اين پل مي گويد : بقاياي لوليه اين پل مربوط بهدوران ساساني است . قوس هاي جناقي آجري و ساير تعميرات سنگي نماي فعلي پل .نشانگر مرمت آن در دوره هاي بعدي و به خصوص در دوره اتابكان لر كوچك است .

 

 

 

 

حميد ايزدپناه معتقد است : پايه هاي پلي كه مربوط به دوره ساسانيان است درجنوب اين پل هنوز به چشم مي خورد ولي پل گاوميشان تازه تر و مربوط به اوايل اسلام است .

 

 

اين پل از پنج چشمه بزرگ تشكيل شده بود . اكنون فقط يك چشمه سالم از آن باقي مانده است . ارتباط چشمه ها با مسير حركت آب و طغيان آن محرز مي باشد . اين پل بسيار فني و پيچيده ساخته شده به طوري كه رقيبي جدي براي پل هاي مهم به شمار مي آيد . اين پل شباهت زيادي نيز به پل شادروان در شوشتر دارد و در همان دوران ساخته شده است .

 

 

 

پايه ها و تكيه گاههاي اصلي پل . مدور و قطور و مصالح آن از سنگهاي مكعبي بزرگ و تراشيده هستند .در ابعاد تقريبا مساوي به صورت رگ چين به روي هم چيده شده و پايه هاي اصلي پل را به وجود آورده اند .
داخل اين پايه ها با قلوه سنگ و ملا ط گچ پر شده است . مصالح اصلي پل سنگ و ملاط گچ است و در سقف طاق ها از آجر استفاده شده است . طاق هاي جناقي . دالان ها و راهروها همگي از آجرهايي به ابعاد 25 * 20 سانتي متر ساخته شده اند و نماي داخلي پل بوسيله ملات گچ مزين شده است
.

اين پل طاقچه هاي مسدود و باز و موج شكنهايي دارد كه به وسيله راهروها با چند پله به هم متصل مي شوند .
وجود پله ها در ميان دالان ستون مياني . بيانگر اين امر است كه اين پل فقط  يك پل ارتباطي نبوده و با توجه به راهروهاي داخلي . پلكان و …… كاروانسرا از آن به عنوان سرپناه به هنگام عبور استفاده مي كرده اند .
پلي كه هم اكنون بر روي سيمره قرار دارد يكي از بهترين پل هاي ايران است و آن را حسين خان بزرگ والي معروف ايلام و لرستان به سال 1008 ه . ق تعمير نموده و طول آن 165 گام است .

به اعتقاد بعضي از مورخان اين پل در سال 334 ه . ق بر اثر زلزله از بين رفته است . جدا شدن پل از هم و پراكندگي آن شايد دليلي بر وقوع زلزله باشد .
قدمت : ساسانیان
آدرس :واقع در استان ایلام و شهر دره شهر،اين پل روي رودخانه سيمره پس از تلاقي با رود كشكان قرار دارد.

دیدگاه‌ها

6 پاسخ به “پل گاوميشان”

 1. ح3ــین نیم‌رخ

  چه عظمتی داره واقعا …
  و چقدر زیباست

  1. فلاح نیم‌رخ
   فلاح

   سلام
   سپاس از حضور گرمتون بله بسیار زیباست
   موفق باشید

 2. نامجو _بوستان نیم‌رخ
  نامجو _بوستان

  عکس اولی حس خوبی به آدم میداد و قشنگ بود ولی عکسهای بعدیش یهو حس بدی به آدم داد و انگار یهو خشکسالی اومد.

  1. فلاح نیم‌رخ
   فلاح

   دوست عزیز ایران چهار فصل دارد و در هر چهار فصل می توان منظر زیبایی از این مکان مشاهده کرد
   موفق باشید

 3. تارا نیم‌رخ

  بسیار جالب بود
  ممنون از بازدیدتان

  1. مرادی نیم‌رخ
   مرادی

   بسیار سپاسگزارم از شما…
   موفق باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *