گردشگری ایران

حمام چهار فصل – اراک

حمام چهار فصل – اراک

موزه چهار فصل اراک حمامی 200 ساله بوده که پیش از دو دهه است که به محل نگهداری اشیاء تاریخی و نمایش آداب و رسوم استان مرکزی تبدیل شده و گذر از حمام این موزه مراحل مختلف عروسی در اراک را نشان می دهد.

حمام موزه چهار فصل اراک از آثار مربوط دوره قاجار در اراک است که علاوه بر سبک زیبا و منحصر به فرد خود دارای پیچ در پیچ های جالبی است که مخاطب را به این فکر وا می دارد که مردمان روزگاران گذشته چگونه به این حمام می امدند و از آن  استفاده می کردند.

 

این حمام برای اینکه بتواند از آب جاری استفاده کند چند متر از سطح زمین و خیابان مجاور خود گودتر است. رختکن این حمام با کاشی های زیبای هفت رنگ تزیین شده و سقف آن به صورت گنبدی شکل بوده و از طریق 8 ستون استوار است این ستونها دارای پیچگاههای دیدنی و کاشی های منقوش به گل و مرغ آمده است.

 

 

این حمام به عنوان موزه مردم شناسی استان مرکزی شناخته می شود و در آن آثار تاریخی و باشتانی استان نگهداری می شود.

 

 

وجود آدمکهایی به شکل زنان و مردان دوره قاجار اراک را نشان دادن بخشهایی از مراحل حمام معمولی و حمام عروس و داماد از نکات دیدنی این موزه است که از نظر هر بینده ای را به خود جلب می کند.

 

رختکن حمام یک فضای هشت ضلعی است که به وسیله هشت ستون استوار است که ستونها و دیواره های رختکن به شکلی زیبا با کاشیها و خشتهای قالبی در رنگهای زرد ،آبی ،سبز،سفید،مشکی،خاکستری،قرمز و نارنجی تزیین شده است.


منتشر شده

در

,

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *